Chiny: Kraj musi opracować sposoby na zniszczenie satelitów Starlink od SpaceX

Chiny: Kraj musi opracować sposoby na zniszczenie satelitów Starlink od SpaceX

Chińscy naukowcy oraz wojskowi są zaniepokojeni potencjalnym zagrożeniem stwarzanym przez satelity Starlink od SpaceX Elona Muska i wezwali rząd do opracowania skutecznych sposobów ich wyłączenia lub zniszczenia. Nie wiadomo, czy ma to jakikolwiek związek z faktem, że satelity Starlink pomagają Ukraińcom w odpieraniu rosyjskiej inwazji.

Chińskie czasopismo Modern Defence Technology opublikowało artykuł na temat możliwych zagrożeń ze strony urządzeń Starlink. Autorem analizy jest Ren Yuanzhen, naukowiec z Pekińskiego Instytutu Śledzenia i Telekomunikacji w ramach Sił Wsparcia Strategicznego PLA, a współautorem było kilku starszych naukowców z chińskiego przemysłu obronnego. "Ze względu na ogromny, wszechstronny potencjał zastosowań, przyniósł on [Starlink] ukryte zagrożenia i wyzwania dla naszego kraju. Należy przyjąć kombinację miękkich i twardych metod unicestwiania, aby niektóre satelity Starlink utraciły swoje funkcje i zniszczyły system operacyjny konstelacji". Chińscy naukowcy od dłuższego czas z niepokojem obserwują poczynania Elona Muska, w grudniu złożono nawet skargę do Biura ONZ ds. Przestrzeni Kosmicznej w związku z twierdzeniami, że satelita Starlink prawie uderzył w stację kosmiczną.

Chińscy naukowcy i wojskowi wzywają rząd do opracowania strategii zniszczenia satelitów Starlink w razie zagrożenia. Satelity Elona Muska mogą być narzędziem militarnym, a Chiny już pracują nad bronią mikrofalową i laserową, która może zakłócić działanie, albo zniszczyć Starlinki.

Naukowcy sugerują, że satelity Starlink mają zastosowanie wojskowe, umożliwiając dronom i myśliwcom stealth zwiększenia prędkości transmisji danych ponad 100-krotnie, a także oferować łączność żołnierzom na polu walki. Naukowcy twierdzą również, że satelity mogą niszczyć cele w kosmosie za pomocą swoich silników jonowych, a także przenosić ładunki.

Naukowcy mówią, że trzeba opracować plan umożliwiający zniszczenie satelitów i pracują nad bronią mikrofalową, która potrafi zakłócić, albo nawet spalić elementy satelitów. Inny sposób to wykorzystanie laserów do oślepienia, lub uszkodzenia urządzeń. Co ciekawe, Chiny odrzucają użycie pocisków z obaw o zaśmiecenie orbity szczątkami coraz liczniejszej siatki satelitów Starlink.

SpaceX podpisało umowę z Departamentem Obrony USA na opracowanie systemu do wykrywania i śledzenia broni hipersonicznej, co jeszcze bardziej niepokoi Chiny.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny: Kraj musi opracować sposoby na zniszczenie satelitów Starlink od SpaceX

 0