Chiny zatrzymały produkcję dla Apple, Intela i Nvidii. Obowiązkowe oszczędzanie energii elektrycznej

Chiny zatrzymały produkcję dla Apple, Intela i Nvidii. Obowiązkowe oszczędzanie energii elektrycznej

Chińczycy to największy konsument energii elektrycznej na świecie, jak również największy emitent zanieczyszczeń. Kraj ogłosił wprowadzenie planu zmniejszenia ich emisji, w związku z czym... wyciągnął wtyczkę z prądem w kilku głównych ośrodkach produkcyjnych.

To jednak dopiero początek, bo w kraju tym planowane są kolejne przerwy w dostawie energii elektrycznej, zgodnie z harmonogramem. Nie ma wątpliwości, że takie represje wpłyną na dostawy elektroniki oraz opóźnienia w produkcji dla takich firm jak Apple, Intel, Nvidia, Qualcomm, Tesla i wiele innych. Rząd Chin zażądał, aby prowincje Jiangsu, Zhejiang i Guangdong (gdzie znajduje się wielu producentów zaawansowanych technologii) zmniejszyły całkowite zużycie energii. Ponieważ niemożliwe jest szybkie wdrożenie nowych energooszczędnych technologii lub zainstalowanie nowego energooszczędnego sprzętu, samorządy w kilku prowincjach planują odciąć dostawy energii elektrycznej do odbiorców przemysłowych i centrów handlowych na kilka dni w miesiącu.

Chińczycy nakazali wstrzymanie produkcji w wielu technologicznych regionach. Producenci dla Apple, Nvidii, Intela, Tesli i innych mają obowiązkowy przestój, co ma na celu oszczędzanie energii. To dopiero początek. Sytuacja wywoła kolejne opóźnienia dostaw.

Wielu tajwańskich dostawców obsługujących firmy takie jak Intel, Nvidia i Qualcomm ma zakłady produkcyjne w Chinach. Firmy te otrzymały zawiadomienia od władz nakazujące im wstrzymanie produkcji w ich zakładach na kilka dni pod koniec września. Biorąc pod uwagę fakt, że niektóre firmy OSAT (montaż i testowanie półprzewodników) odbierają wafle od klientów i nie mogą ich szybko przewieźć, zatrzymanie obiektu oznacza albo opóźnienie dostaw, albo wprowadzenie nocnych zmian po wznowieniu dostaw energii elektrycznej. Ograniczenia nie będą jednak stosowane do producentów z ciągłym cyklem produkcyjnym, którego nie można zatrzymać, w tym producentów półprzewodników, jak TSMC i UMC.

Co ciekawe, anonimowe źródła twierdzą, że ograniczenia nie dotyczą również firm, które płacą największe podatki. Inni, jak dostawca iPhone'ów Pegatron, zapowiedzieli, że w przypadku nakazu wstrzymania produkcji, przełączą się na zapasowe generatory diesla. Dodatkowo wielu producentów ma fabryki ulokowane w kilku różnych regionach, więc blokada w jednym może wywołać zwiększenie produkcji w innym. Około 65% energii elektrycznej w Chinach pochodzi z węgla, jednak prezydent Chin Xi Jinping zapowiedział, że nie powstanie już ani jedna elektrownia węglowa, a Chiny będą stawiać na inne źródła energii i zmniejszanie emisji dwutlenku węgla. Obok rzekomego dbania o środowisko, wstrzymanie produkcji może być ważnym elementem w wojnie handlowej z USA. Trzeba jednak mieć na uwadze, że chińskie firmy szybko się dostosowują do zmian, więc nowa polityka może nie przynieść pożądanych rezultatów.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny zatrzymały produkcję dla Apple, Intela i Nvidii. Obowiązkowe oszczędzanie energii elektrycznej

 0