CIA pozwane za szpiegostwo dziennikarzy i prawników Juliana Assange'a

CIA pozwane za szpiegostwo dziennikarzy i prawników Juliana Assange'a

Dziennikarze i prawnicy Juliana Assange'a, którzy odwiedzili go w ekwadorskiej ambasadzie w Londynie, pozywali Centralną Agencję Wywiadowczą (CIA), twierdząc, że agencja nagrywała ich prywatne rozmowy z Julianem Assange'em i przeszukała ich mobilne urządzenia elektroniczne.

Pozew twierdzi, że CIA wykorzystała firmę ochroniarską Undercover Global, która zarządzała ochroną w ambasadzie, do szpiegowania Assange'a i jego gości. Goście musieli zostawić swoje urządzenia strażnikowi, zanim mogli przejść do Assange'a. Pozew twierdzi również, że firma ochroniarska zainstalowała urządzenia podsłuchowe i dostarczyła nagrania z rozmów do CIA. W pozwie wymieniono CIA, Undercover Global i byłego dyrektora CIA Mike'a Pompeo jako oskarżonych.

CIA zostało oskarżone o podsłuchiwanie rozmów z Assange'em i kopiowanie zawartości telefonów dziennikarzy i prawników, podczas ich wizyt w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Mieli wykorzystywać w tym celu firmę ochroniarską.

„Informacje zawarte na urządzeniach powoda zostały skopiowane i ostatecznie przekazane CIA” – czytamy w dokumencie. „Pozwany Pompeo był świadomy i zatwierdził kopiowanie informacji zawartych na przenośnych urządzeniach elektronicznych powoda oraz ukryty monitoring audio ich spotkań z Assange'em” – twierdzi pozew. Powodami są Amerykanie, którzy twierdzą, że CIA naruszyło ich konstytucyjne prawo do prywatnych rozmów z Assange, który jest Australijczykiem.

Assange stoi obecnie w obliczu ekstradycji z Wielkiej Brytanii do USA. Został aresztowany za pogwałcenie amerykańskiej ustawy o szpiegostwie, publikując przecieki dokumentów wojskowych z czasów wojen w Iraku i Afganistanie. Za ujawnienie poufnych danych grozi mu łącznie nawet 175 lat więzienia. Robert Boyle, prawnik reprezentujący powodów, powiedział, że szpiegowanie gości Assange'a „splamiło, jeśli nie zniszczyło” prawo Assange'a do sprawiedliwego procesu. „Powinny istnieć przesłanki, nawet do odrzucenia tych zarzutów lub wycofania wniosku o ekstradycję” – powiedział Boyle dziennikarzom.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: CIA pozwane za szpiegostwo dziennikarzy i prawników Juliana Assange'a

 0