Core i5-12400 podkręcony do 5,0 GHz! MSI planuje wypuścić płyty pozwalające na OC procesorów Non-K

Core i5-12400 podkręcony do 5,0 GHz! MSI planuje wypuścić płyty pozwalające na OC procesorów Non-K

Wygląda na to, że firma MSI może nieco narazić się Intelowi. Według najnowszych doniesień, tajwański producent sprzętu komputerowego wypuści płyty główne z możliwością podkręcania nawet zablokowanych procesorów przez BCLK. Jeden z bardziej znanych informatorów udostępnił wpis, w którym pochwalił się wynikami overclockingu modelu Core i5-12400 na płycie MSI MAG B760M Mortar Max WIFI.

Osoby pamiętające 6. generację Intela (Skylake) z pewnością kojarzą także historie z podkręcaniem procesorów, które fabrycznie miały zablokowane mnożniki. Dla osób posiadających już platformę był to opcjonalny sposób na zwiększenie wydajności peceta. Dla tych, którzy dopiero planowali zakup komputera, możliwość podkręcania przez BCLK mogła zaoszczędzić trochę grosza. Oczywiście nie był to oficjalny sposób na OC. Jak się okazuje, firma MSI może przywrócić tę formę overclockingu wraz z wprowadzeniem swoich płyt głównych należących do serii MAG B760. Jeden ze znanych informatorów, chi11eddog, udostępnił wpis, w którym poinformował, że udało mu się podkręcić procesor Core i5-12400 do 5,0 GHz. Jak wiemy, ten model posiada zablokowany mnożnik, co oznacza, że zwiększanie jego taktowania w klasyczny sposób (przez mnożnik) jest niemożliwe.

W przypadku Intel Core i5-12400, mnożnik ustawiony był na x40, a taktowanie BCLK na 125 MHz. W rezultacie zegar CPU wynosił 5,0 GHz. Fabryczna częstotliwość pracy tego układu to 4,4 GHz, tak więc mówimy o dodatkowych 600 MHz.

Autor wpisu zdradził jednak kilka bardzo ważnych szczegółów. Pierwszym i najważniejszym z nich jest to, że do overclockingu została wykorzystana płyta główna MSI MAG B760M Mortar Max WiFi, która według chi11eddog posiada generator zegara Renesas RC26008. Umożliwia on ręczną zmianę częstotliwości BCLK procesorów Intela 12. oraz 13. generacji. W przypadku wspomnianego Core i5-12400, mnożnik ustawiony był na x40, a taktowanie BCLK na 125 MHz. W rezultacie zegar CPU wynosił 5,0 GHz.

Fabryczna częstotliwość pracy tego układu to 4,4 GHz, tak więc mówimy o dodatkowych 600 MHz, które z pewnością przyczynią się do zauważalnej poprawy wydajności. Płyty główne na chipsecie B760, w tym omawiana konstrukcja od MSI, powinny zadebiutować już na początku stycznia. Model B760M Mortar MAX WIFI pojawić ma się w dwóch wariantach - DDR4 oraz DDR5. Powinny być one wycenione na nieco ponad 200 dolarów amerykańskich. Osoby chcące podkręcać swój procesor metodą z BCLK musza pamiętać, iż nie jest to ani oficjalny, ani rekomendowany sposób.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Core i5-12400 podkręcony do 5,0 GHz! MSI planuje wypuścić płyty pozwalające na OC procesorów Non-K

 0