Core i9-9900K przetestowany w AotS. Jak wypada na tle Core i7-8700K?

Core i9-9900K przetestowany w AotS. Jak wypada na tle Core i7-8700K?

Nie da się ukryć, że  testerzy uwielbiają sprawdzać nadchodzące produkty (zarówno CPU, jak i GPU) w benchmarku Ashes of the Singularity, przez co bardzo często jest on źródłem informacji na ich temat. Tym razem przepuszczono przez niego procesor Core i9-9900K, czyli nowego flagowca Intela dla platformy konsumenckiej, który lada moment powinien trafić na rynek (inną kwestią pozostaje jego dostępność). Zanim jednak przejdziemy do omówienia wyników, warto nadmienić, że przeważnie tego typu przedpremierowe testy wykonywane są na próbkach inżynieryjnych, nierzadko z wstępnymi sterownikami, więc nie należy podchodzić do nich bezkrytycznie, ponieważ mogą nie odzwierciedlać ostatecznej wydajności procesora czy karty graficznej. Niemniej jednak, raczej nie przyjdzie nam już zbyt długo czekać na weryfikację tych danych.

Wyniki Core i9-9900K w benchmarku Ashes of the Singularity są obiecujące i dają nadzieję na wyraźny wzrost wydajności w grach.

Core i9-9900K przetestowany w AotS. Jak wypada na tle Core i7-8700K

Core i9-9900K dostrzeżony został w benchmarku Ashes of the Singularity przez nieocenionego w tym aspekcie TUMAPISAK (ten bloger cieszy się bardzo dobrą opinią, jeśli chodzi o tego typu przecieki). Wyniki procesora zostały od tego czasu usunięte lub też nie zostały upublicznione, ponieważ nie znajdziecie ich w publicznej bazie danych AotS. Co ciekawe jednak, Core i9-9900K został tutaj zestawiony z układem Core i7-8700K, czyli dotychczasowym flagowcem Intela i jego wyniki możecie zobaczyć powyżej. Warto nadmienić, że należy porównywać rezultaty CPU Framerate, a nie ogólny wynik klatek na sekundę, ponieważ lepiej ukazują one różnicę w wydajności, natomiast wynik ogólny bardziej przekłada się na to, co realistycznie możemy uzyskać w grach (gdzie już nawet Core i5-8400 jest wystarczający dla większości gier AAA). Poza tym, testy wykonane zostały na ustawieniach Crazy 4K, co nie jest najlepszym wyborem dla CPU, ponieważ GPU stanowić może tu wąskie gardło, dlatego też lepiej skupić się CPU Framerate.

Największą różnicę pomiędzy 8-rdzeniowym (16-wątkowym) Core i9-9900K a 6-rdzeniowym (12-wątkowym) Core i7-8700K dostrzec można w Heavy Batch, gdzie wynik nowego CPU wynosi 67,4 kl./s, a poprzednika 55,2 kl./s. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w Normal Batch (94,2 kl./s vs 85,6 kl./s), a średnio nowy flagowiec osiąga 77,2 kl./s, natomiast 8700K 69,2 kl./s. Wyniki są więc zadowalające w gamingowym zastosowaniu, tym bardziej, że CPU raczej rzadko przekłada się na znaczące wzrosty płynności w grach. Przypominamy, że oprócz większej liczby rdzeni/wątków, Core i9-9900K pochwalić będzie mógł się też wyższymi taktowaniami zegarów i w trybie Turbo uzyskać ma on 5 GHz dla jednego/dwóch rdzeni, a dla wszystkich ośmiu nawet 4,7 GHz. Poza tym, podobnie jak poprzednicy, będzie bazował na 14 nm procesie technologicznym, ale w jego usprawnionej wersji (14nm++).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Core i9-9900K przetestowany w AotS. Jak wypada na tle Core i7-8700K?

 0