CPU Ryzen 3000, MOBO X570 i GPU Navi od AMD mają zadebiutować 7 lipca

CPU Ryzen 3000, MOBO X570 i GPU Navi od AMD mają zadebiutować 7 lipca

Tegoroczna oferta AMD dla entuzjastów PC zapowiada się niezwykle interesująco, ponieważ firma szykuje się do wypuszczenia na rynek trzeciej generacji procesorów Ryzen. CPU z rodziny Ryzen 3000, znane też pod nazwą kodową Matisse, bazować będą na 7 nm architekturze Zen 2 i powalczą bezpośrednio z modelami Intel Core. Producent zwiastował już nadejście tych procesorów w trakcie tegorocznej edycji targów CES, prezentując podczas swojej konferencji 8-rdzeniowy i 16-wątkowy model zestawiony w testach z flagowym konkurentem, czyli Core i9-9900K, gdzie propozycja AMD wypadła bardzo korzystanie na tle rywala. Niewiadomą wciąż pozostaje jednak data premiery nowych Ryzenów, ale RedGamingTech podaje, że jego źródła ujawniły, iż CPU z tej serii trafią na rynek 7 lipca tego roku. Warto odnotować, że Radeon VII zadebiutował na sklepowych półkach (przynajmniej w teorii) 7 lutego i tym samym zakładać można, że AMD stawia na siódme dni miesiąca, jeśli chodzi o debiut swoich nowych produktów, podkreślając tym samym, że bazują one na 7 nm procesie technologicznym (w tym przypadku data 7/7/2019 podwójnie podkreślałaby ten fakt).

RedGamingTech podaje, że 7nm CPU Ryzn, płyty główne X570 oraz GPU Navi trafią na rynek 7 lipca tego roku.

CPU Ryzen 3000, MOBO X570 i GPU Navi od AMD mają zadebiutować 7 lipca

Nieoficjalny harmonogram AMD opublikowasny przez Planet3dNow

Warto przy tym zaznaczyć, że 7 lipca nowe procesory trafić miałyby do sprzedaży, co oznacza, że ich publiczna prezentacja zapewne nastąpi dużo wcześniej, prawdopodobnie już na przełomie maja i czerwca na targach Computex. Poza tym, pomimo że dotychczas oficjalnie potwierdzono jedynie 8-rdzeniowe układy z serii Ryzen 3000, to szefowa AMD oraz inne wskazówki sugerowały, że możemy doczekać się nawet 12-rdzeniowych (24-wątkowych) modeli, a być może nawet 16-rdzeniowych (32-wątkowowych). Po swoim wystąpieniu w ramach CES, Lisa Su udzieliła wywiadu, w którym wprost stwierdziła, że możemy „spodziewać się więcej niż ośmiu rdzeni”. Poza tym, 12-rdzeniowy CPU z rodziny Ryzen 3000 dostrzeżony został w bazie danych UserBenchmark, gdzie jego taktowanie bazowe wynosiło 3,4 GHz, a w trybie boost wzrastało do 3,6 GHz (ostatecznie spodziewać można się nawet wyższych prędkości). Poza tym z nieoficjalnych doniesień wynika, że 7 nm Ryzeny mogą przynieść 13% wzrost wydajności IPC (instrukcji na cykl zegara) względem poprzedników (Ryzen 2000).

Wraz z procesorami Ryzen 3000 na rynku zadebiutować mają także nowe płyty główne wyposażone w chipset X570, które według RedGamingTech także trafią do sprzedaży 7 lipca. Co prawda nowe Ryzeny działać będą na dotychczasowych MOBO z podstawką AM4, ale nowe modele z układami logiki X570 przyniosą kilka nowości, w tym np. wsparcie dla standardu PCIe 4.0 i pewne optymalizacje wydajności. W ubiegłym miesiącu pojawiły się już nawet w sieci pewne przecieki odnośnie nowej płyty ASRock bazującej na chipsecie X570, ponieważ sprzęt dostrzeżony został w bazie danych Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, co sugerować może, że producenci rzeczywiście już szykują się na nadejście nowych płyt dla platformy AMD.

To jednak nie wszystko, ponieważ RedGamingTech twierdzi także, że tego samego dnia (7 lipca) doczekamy się również premiery kart graficznych z rodziny Navi, czyli kolejnej architektury GPU dla gamingowych modeli. Ta technologia stanowić ma podobno podstawę dla następnej generacji konsol od Microsoftu i Sony, które także zapowiedziane mają być w tym roku. Mamy jednak duże wątpliwości, czy Navi rzeczywiście zadebiutuje wraz z nowymi Ryzenami, ponieważ oznaczałoby to naprawdę dużo nowych produktów, które debiutowałyby jednego dnia i tym samym dzieliły uwagę mediów oraz konsumentów, a poza tym, według ostatnich plotek Navi zaliczy opóźnienie i pojawi się na rynku dopiero w czwartym kwartale tego roku. Tak czy inaczej, ten rok będzie niewątpliwie bardzo istotny i zapracowany dla AMD.

Pokaż / Dodaj komentarze do: CPU Ryzen 3000, MOBO X570 i GPU Navi od AMD mają zadebiutować 7 lipca

 0