CPU Zen 2 (Ryzen 3000) mogą wspierać pamięci DDR4 o prędkości do 5000 MHz

CPU Zen 2 (Ryzen 3000) mogą wspierać pamięci DDR4 o prędkości do 5000 MHz

W ostatnim czasie jesteśmy wręcz zasypywani nowymi przeciekami na temat nadchodzącej dużymi krokami trzeciej generacji procesorów stacjonarnych Ryzen od AMD, która przesiądzie się na 7 nm architekturę Zen 2 i trudno się temu dziwić, ponieważ ich prezentacja spodziewana jest jeszcze w maju. Z najnowszych doniesień wynika zaś, że układy Ryzen 3000 mogą doczekać się dużego skoku w zakresie wsparcia pamięci, co dotychczas stanowiło niejako ich pietę achillesową. Wraz z przejściem na technologię Zen 2, producent zdecydował się jednak na wydzielenie kontrolera pamięci w ramach osobnego chipu, zwanego kością IO. Teraz z kolei, specjalizujący się w kwestiach wsparcia przez Ryzeny dla pamięci DRAM niejaki Yuri Bubliy, który znany jest także jako 1usmus i jest autorem popularnego kalkulatora RAM-ów dla Ryzenów, dotarł do ciekawych technicznych informacji potwierdzających, czego możemy spodziewać się po Ryzenach 3000 w tym zakresie.

Procesory Zen 2 wspierać mają częstotliwości taktowania pamięci DDR4 osiągające nawet 5000 MHz.

Wynika z nich, że trzecia generacja układów Ryzen będzie w stanie dorównać bezpośrednim rywalom ze strony Intela w zakresie podkręcania pamięci. W BIOSie Zen 2 znajdziemy bowiem opcje częstotliwości taktowania pamięci, pozwalające nam osiągać nawet DDR4-5000 MHz, co jest ogromnym skokiem względem poprzedników. 5000 MHz to bardzo wysoka częstotliwość taktowania DRAM, a zarazem bardzo droga, a jak wiadomo Ryzeny zawsze preferowały szybkie pamięci, więc w końcu będą mogły rozwinąć skrzydła. Bubily wspomina przy okazji, że UClk (częstotliwość z jaką działa kontroler zunifikowanej pamięci) przy module osiągającym 5000 MT/s wynosić ma połowę jego prędkości, a więc jego efektywne taktowanie to 2500 MHZ, więc kontroler powinien uzyskiwać prędkość 1250 MHz (efektywnie), kiedy w przypadku pierwszej generacji Ryzenów dla modelu Ryzen 7 1700 działającego z prędkością 3000 MHz z DRAM 2400 MT/s UClk wynosiło efektywnie 600 MHz.

Tak duży progres może okazać się mocnym punktem, który napędzać będzie sprzedaż nowych płyt głównych z chipsetem X570, gdyż te posiadać mają przewagę w zakresie zapasu wspieranej częstotliwości taktowania pamięci względem starszych modeli z poprzednimi układami logiki. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie oznacza to, że będziemy mogli podkręcić praktycznie wszystkie zestawy RAM DDR4 do prędkości 5 GHz, gdyż zapewne tylko najlepsze moduły będą w stanie osiągać tak wysokie wartości, a takie przeważnie są bardzo drogie. Warto na koniec jeszcze dodać, że 1usmus  odkrył również, iż platforma doczeka się trybu SoC OC i kontroli napięcia VDDG. Kilka źródeł potwierdziło zaś portalowi TechPowerUP, że AMD mocno koncentruje się na poprawie kompatybilności pamięci, szczególnie po tym jak Samsung zaprzestał produkcji kości DRAM B-die.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: CPU Zen 2 (Ryzen 3000) mogą wspierać pamięci DDR4 o prędkości do 5000 MHz

 0