Czemu nowe płyty Z690 są droższe niż starsze konstrukcje? To nie tylko niedobory...

 Czemu nowe płyty Z690 są droższe niż starsze konstrukcje? To nie tylko niedobory...

Wiedzieliśmy jeszcze przed premierą, że płyty Z690 dla procesorów Intel Alder Lake będą drogie. Mimo wszystko wiele osób było mocno zaskoczonych, gdy w sklepach pojawiły się pierwsze konstrukcje, które nie zachęcały do migracji na nową platformę. Czemu nowe płyty Z690 podrożały względem starszych konstrukcji?

Za wzrost cen płyt Intel Z690 nie odpowiada tylko niedobór półprzewodników, który odbija się na sytuacji w całej branży, ale wzrost cen nowszych komponentów, które nie były wykorzystywane w starszych konstrukcjach. Według TechPowerUp, aby spełnić wymagania chipsetu Z690, producenci płyt głównych musieli unowocześnić wiele kluczowych elementów. Do utrzymania stabilności interfejsów DDR5 i PCIe 5.0 potrzebne były nie tylko wyższej jakości materiały PCB, jednak również samo gniazdo LGA 1700 i inne komponenty są droższe.

Za wzrost cen płyt Z690 ma odpowiadać nie tylko brak półprzewodników na rynku, ale również wyższe ceny nowszych komponentów wykorzystywanych na płytach dla Alder Lake.

Według portalu, gniazdo LGA 1700 kosztuje cztery razy więcej niż LGA 1200. Ponadto cena samego chipsetu Z690  jest o około 1 USD wyższa niż w przypadku jego poprzednika Z590. Poza materiałami PCB, gniazdem i chipsetem, wzrastają również koszty samego zasilania. Jak dotąd płyty wykorzystywały projekty zasilania IMVP8 z modułami DrMOS, płyty główne Intel Z690 są zgodne ze specyfikacją IMVP9.1, wykorzystują droższe moduły SPS (Smart Power Stage), a także wzrosła liczba faz zasilania, co dodatkowo zwiększa koszty całej konstrukcji.

Przeskok na PCIe 5.0 również nie jest tutaj bez znaczenia, ze względu na dodatkowe wymagania potrzebne do obsługi urządzeń PCIe 5.0. Samo gniazdo PCIe 5.0 SMT jest o około 10-20% droższe w porównaniu z PCIe 4.0. Płyty główne Z690 mogłyby być jeszcze droższe, jednak Intel rzekomo pomagał partnerom z rosnącymi kosztami w promowaniu płyt głównych z serii 600 w ramach programu Marketing Development Funds.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Czemu nowe płyty Z690 są droższe niż starsze konstrukcje? To nie tylko niedobory...

 0