Czy Xbox Game Pass to opłacalny biznes? Microsoft płaci twórcom gier ogromne pieniądze

Czy Xbox Game Pass to opłacalny biznes? Microsoft płaci twórcom gier ogromne pieniądze

Xbox Game Pass cieszy się dużą popularnością, na którą wpływ mają różne promocje. Nowi użytkownicy mogą skorzystać z usługi przez pierwszy miesiąc za jedyne 4 złote. Platforma Microsoftu posiada sporą bazę gier, jednak ich pozyskanie nie jest darmowe. Ile pieniędzy wydała firma z Redmond na produkcje udostępniane w Game Pass?

Xbox Game Pass to platforma oferująca dostęp do wielu gier reprezentujących różne gatunki. Jednak żadne niezależne studio nie jest instytucją charytatywną i za dodanie swojej gry do biblioteki XGP pobiera opłatę od Microsoftu. Jakie są to koszta? Otóż nie jest to tani interes. Chris Charla, jeden z dyrektorów generalnych w Xboxie ujawnił kilka statystyk i wynika z nich, że Xbox wypłacił deweloperom przeszło 2,5 miliarda dolarów tantiem od początku istnienia ID@Xbox. Jest to program wsparcia niezależnych twórców przy opracowywaniu gier na konsole Xbox i komputery z systemem Windows. Jak to natomiast wygląda w przypadku Game Passa? "Zapłaciliśmy twórcom i wydawcom setki milionów dolarów" - powiedział Chris Charla odnosząc się bezpośrednio do Game Passa. Mowa o opłatach licencyjnych za dodanie gier do usługi abonamentowej.

Microsoft wydał "setki milionów dolarów" na gry, które trafiły do Game Passa.

Czy Xbox Game Pass to opłacalny biznes? Microsoft płaci twórcom gier ogromne pieniądze

Pamiętajmy, że tylko za Marvel's Guardians of the Galaxy Microsoft zapłacił ok. 5-10 mln dolarów. Jednak dokładniejsze dane pozostają zagadką. Z pewnością są to kwoty dla niejednego internauty wręcz astronomiczne, ale jeżeli Microsoft widzi w tym sens i opłacalny biznes to dalszym ciągu będzie inwestował w Game Pass. Korporacja próbuje przekonać do siebie autorów gier oraz wydawców, aczkolwiek część deweloperów boi się dominacji platformy na rynku i scenariusza kiedy mniejsze tytuły nie poradzą sobie jeżeli nie trafią do Game Passa. Taka opcja jest możliwa, lecz nie w najbliższej przyszłości. Analitycy szacują, że usługi subskrypcyjne pokroju Game Passa mogą kontrolować 8% całego rynku gier do 2027 roku.

Biblioteka gier w Xbox Game Pass regularnie się rozwija, choć co jakiś czas usuwane są też wybrane pozycje. W marcu gigant z Redmond przygotował dla abonentów Marvel’s Guardians of the Galaxy, czyli pozytywnie odebraną przez graczy produkcję, która zadebiutowała pod koniec 2021 roku. Cóż należy przyznać, iż Microsoft zaskoczył nas Marvel’s Guardians of the Galaxy, który nie jest starą grą i zdecydowanie wartą sprawdzenia. Korzystacie z Game Passa? Uważacie, że jest to dobra propozycja skierowana do graczy?

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Czy Xbox Game Pass to opłacalny biznes? Microsoft płaci twórcom gier ogromne pieniądze

 0