Dane ogromnej liczby użytkowników Facebooka i Clubhouse trafiły na sprzedaż

Dane ogromnej liczby użytkowników Facebooka i Clubhouse trafiły na sprzedaż

Dane ogromnej liczby użytkowników Facebooka i Clubhouse trafiły na sprzedaż w darknecie, a posiadacz tego zbioru zażądał za niego na forum hakerskim dużych pieniędzy.

Jak podaje serwis CyberNews, chodzi o bazę danych użytkowników Facebooka i Clubhouse, ale co ciekawe w posiadaniu cyberprzestępcy są również informacje o ludziach, którzy nie mają kont na Clubhouse tylko wyłącznie na FB. Zbiór danych został podobno skompilowany z 3,8 mld numerami telefonów pochodzących z wcześniej skradzionej bazy Clubhouse z profilami ludzi na Facebooku. O ile oryginalna lista Clubhouse może nie stanowić dla hakerów aż tak ważnego źródła wiedzy to numery telefonów, imiona oraz nazwiska czy inne detale umożliwiające identyfikację (PII) użytkowników Facebooka już tak. Posiadacz tej listy wystawił ją na forum hakerskim.

Posiadacz bazy danych obejmującej 3,8 mld rekordów wystawił ją na sprzedaż w darknecie za 100.000 dolarów.

Dane ogromnej ilości użytkowników Facebooka i Clubhouse trafiły na sprzedaż

Za kompletną bazę danych chce on dostać 100.000 dolarów, chociaż jest w stanie podzielić całość na mniejsze części i sprzedać oddzielnie. Nie wiemy, czy baza zawierająca 3,8 mld rekordów obejmująca również linki do profili na Facebooku jest autentyczna, ale jeśli tak to czy powinniśmy się obawiać? Mantas Sasnauskas z CyberNews uważa, iż w takiej sytuacji baza może służyć dla oszustów jako "kopalnia złota", dzięki której mogą prowadzić złośliwe kampanie w tym ataki phishingowe pozwalające podszywać się pod konkretną osobę w celu wyłudzenia informacji. Według CyberNews właściciel zbioru nie zdołał go jeszcze sprzedać.

Tymczasem funkcjonariusze amerykańskiej policji otrzymali wytyczne, by gromadzić informacje z mediów społecznościowych o wszystkich cywilach niezależnie od tego czy są aresztowani, podejrzani lub tylko legitymowani. W trakcie zatrzymania policja w Los Angeles wypełnia kartę, gdzie zapisywane są także profile społecznościowe danej osoby. Oczywiście takie działanie stróżów prawa ze Stanów Zjednoczonych nie spodobało się obrońcom praw człowieka, którzy biją na alarm.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dane ogromnej liczby użytkowników Facebooka i Clubhouse trafiły na sprzedaż

 0