Diagram procesorów Intel Meteor Lake ujawnia trzeci rodzaj rdzeni i GPU Xe-LPG

Diagram procesorów Intel Meteor Lake ujawnia trzeci rodzaj rdzeni i GPU Xe-LPG

Igor Wallossek, solidne źródło przecieków z branży PC, opublikował właśnie na stronie Igor’sLAB schemat platformy 14. generacji procesorów mobilnych Intel Core, znanej pod nazwą kodową Meteor Lake.

Diagram przedstawia najważniejsze szczegóły dotyczące mobilnych serii procesorów Core 14 generacji, znanych jako Meteor Lake (MTL). Przeciek obejmuje wszystkie trzy nadchodzące serie CPU dla laptopów: H, P i U, z których każda skierowana jest do innego segmentu, co objawia się odmiennymi limitami mocy. Po raz pierwszy ujawniony został tu trzeci rdzeń CPU, oznaczony jako LP E-Core (prawdopodobnie oznaczający rdzeń energooszczędny Low Power Efficient Core). Plotki o bardzo małych rdzeniach o bardzo małej mocy krążyły już od jakiegoś czasu, ale oznaczałoby to, że Intel rzeczywiście wdraża do swojej hybrydowej architektury kolejny rodzaj rdzenia, przypominając podejście ARM do swojej architektury, która również ma 3 rodzaje rdzeni.

Diagram przedstawia najważniejsze szczegóły dotyczące mobilnych serii procesorów Core 14 generacji, znanych jako Meteor Lake (MTL).

Diagram procesorów Intel Meteor Lake ujawnia trzeci rodzaj rdzeni i GPU Xe-LPG

Zgodnie z tymi informacjami, Meteor Lake-H i Meteor Lake-P będą miały do ​​14 rdzeni (wymienionych jako 6+8, więc nie jest jasne, czy obejmuje to LP E-Core), podczas gdy Meteor Lake-U będzie ograniczony do 12 rdzeni. Co więcej, nowa architektura oficjalnie obsługuje pamięć DDR5-5600 lub LPDDR5/LPDDR5X-7467. Wspierane będzie tu do 96 GB pamięci dla standardu DDR5 i 64 GB dla LPDDR5.

Slajd ujawnia również nową architekturę Intel Xe-LPG, która jest oparta na Xe2-HPG, co wynika z dalszej części dokumentów. Jest to oczywiście nowa generacja GPU Xe, znana jako „Battlemage”, która powinna być również dostępna w formie samodzielnych układów graficznych do gier w przyszłym roku. Zintegrowany procesor graficzny MTL H/P/U mógłby obsługiwać do 128 jednostek wykonawczych (EU).

Diagram procesorów Intel Meteor Lake ujawnia trzeci rodzaj rdzeni i GPU Xe-LPG

W przypadku dedykowanej karty graficznej seria Meteor Lake będzie oferować do 8 linii w ramach interfejsu PCIe 5.0, ale ta funkcja będzie dostępna wyłącznie dla mobilnych procesorów Meteor Lake H (gamingowe modele). Nie ma też żadnej wzmianki o obsłudze dysków SSD M.2 PCIe 5.0.

Slajdy ujawnione przez Igora potwierdzają, że seria 14. generacji Core ma zadebiutować w drugiej połowie 2023 roku, co pokrywa się z wcześniejszymi planami Intela. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Diagram procesorów Intel Meteor Lake ujawnia trzeci rodzaj rdzeni i GPU Xe-LPG

 0