Dmitrij Głuchowski, autor serii Metro poszukiwany listem gończym przez władze Rosji

Dmitrij Głuchowski, autor serii Metro poszukiwany listem gończym przez władze Rosji

Dmitrij Głuchowski, rosyjski pisarz kojarzony z uniwersum Metro, na podstawie którego powstały gry komputerowe, jest ścigany listem gończym przez władze Rosji.

Dmitrij Głuchowski urodził się 12 czerwca 1979 roku w Moskwie jeszcze za czasów ZSRR. Pisarz zasłynął ze stworzenia postapokaliptycznej serii książek Metro, na podstawie których ukraińskie studio 4A Games przygotowało gry komputerowe pod tym samym tytułem. Okazuje się, że twórca trafił na czarną listę Kremla i jest poszukiwany listem gończym przez MSW Federacji Rosyjskiej, na co wskazuje baza ministerstwa, do której dotarł serwis Mediazona. Wynika z niej, iż Głuchowskiego objęto sprawą karną, aczkolwiek nie wiemy, o co chodzi ani w jakiej roli występuje Rosjanin - podejrzanego, świadka lub posiada inny status. Nie jest tajemnicą, że autor książek Metro od początku wypowiada się przeciwko wojnie w Ukrainie.

Dmitrij Głuchowski ojciec książek z serii Metro, na podstawie których powstały gry komputerowe jest poszukiwany przez Rosję listem gończym.

Dosadnie potępiał działania armii Władimira Putina w Ukrainie w różnych wywiadach, a także publikował wpisy w mediach społecznościowych, nazywając inwazję bratobójczą oraz najeźdźczą. Zapewne ta krytyka sprowadziła na niego zainteresowanie ze strony władz rosyjskich. Głuchowski przebywa w tej chwili poza granicami Federacji Rosyjskiej, dlatego ujęcie go nie jest dla tamtejszej policji łatwym zadaniem. Dmitrij Głuchowski jest pisarzem i dziennikarzem, autorem książek Witajcie w Rosji, Outpost oraz Metro.

W 2015 roku ukończył książkę Metro 2035 stanowiącą kontynuację przygód Artema, głównego bohatera Metro 2033 zamykającą cykl. Metro trafiło też na ekrany komputerów, w 2010 roku pojawiło się Metro 2033, a w późniejszych latach m.in. Metro: Last Light czy odświeżone wersje dwóch pierwszych części. Ostatnia odsłona Metro Exodus zadebiutowała ponad trzy lata temu. W sierpniu 2019 roku deweloperzy zapowiedzieli kontynuację Metro Exodus, z kolei w zeszłym roku Metro przeniesiono na konsole PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dmitrij Głuchowski, autor serii Metro poszukiwany listem gończym przez władze Rosji

 0