Dron US Army uległ awarii na kilka godzin przed pobiciem rekordu czasu lotu z 1959 r.

Dron US Army uległ awarii na kilka godzin przed pobiciem rekordu czasu lotu z 1959 r.

Bezzałogowy dron zasilany energią słoneczną był bliski pobicia rekordu świata w najdłuższym locie. Niestety awaria zakończona rozbiciem drona przekreśliła plany.

Zephyr 8 to opracowany przez Airbusa i wyposażony w panele słoneczne, ważący mniej niż 75 kilogramów i o rozpiętości skrzydeł 25 metrów dron, który jest przeznaczony do latania przez długi czas bez załogi. Lot testowy przeprowadzony przez armię amerykańską trwał 64 dni i pobiłby obecny rekord świata na najdłuższy lot, gdyby pozostał w powietrzu jeszcze tylko jeden dzień.  Zephyr pobił poprzedni rekord czasu lotu dronem w lipcu, który został ustanowiony w 2018 r. i trwał nieco mniej niż 26 dni, a także ustanowił rekord wysokości dla bezzałogowych platform o wysokości 76 100 stóp. 

Opracowany przez Airbusa Zephyr 8 był bliski pobicia światowego rekordu czasu trwania lotu z 1959 r., ustanowionego przez Roberta Timma i Johna Cooka, którzy latali Cessną 172 non-stop przez 64 dni, 22 godziny i 19 minut. Zabrakło dosłownie kilku godzin.

Dron próbował pobić światowy rekord czasu trwania lotu z 1959 r., ustanowionego przez Roberta Timma i Johna Cooka, którzy latali Cessną 172 non-stop przez 64 dni, 22 godziny i 19 minut, tankując samolot z jadącej ciężarówki, pokonując około 150 000 mil. Dron spadł 19 sierpnia, po tym, jak kontrolerzy naziemni stracili kontakt z samolotem nad Arizoną. Przeleciał nad południowo-zachodnimi Stanami Zjednoczonymi na wysokości ponad 18 km. Chwilę przed tym jak rozbił się na pustyni, wykonał manewr w kształcie litery S z prędkością ponad 50 węzłów (92,6 km/h), po czym spadł z prędkością 1,3 km na minutę.

„Po 64 dniach lotu stratosferycznego i zrealizowaniu wielu celów misji, Zephyr doświadczył okoliczności, które zakończyły jego obecną kampanię lotniczą. Nie doszło do obrażeń ciała” – powiedział przedstawiciel amerykańskiej armii. „Nasze zespoły analizują obecnie ponad 1500 godzin danych z misji stratosferycznych. Cenne doświadczenie z ultra długiego lotu tego prototypu okazało się pozytywnym krokiem w kierunku realizacji celów armii na dużych wysokościach. Po odzyskaniu samolotu i analizie danych, więcej informacji będzie dostępnych”.

Dron może stanowić alternatywę dla satelitów; obsługuje różne systemy od radaru, podczerwieni, po optykę i lidar do różnych zastosowań, a także może przenosić radary i zagłuszacze sygnału. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dron US Army uległ awarii na kilka godzin przed pobiciem rekordu czasu lotu z 1959 r.

 0