Edward Snowden przyjął rosyjskie obywatelstwo - akurat w trakcie masowego poboru do wojska

Edward Snowden przyjął rosyjskie obywatelstwo - akurat w trakcie masowego poboru do wojska

Edward Snowden, były pracownik CIA i NSA oraz demaskator, otrzymał rosyjskie obywatelstwo. W poniedziałek Władimir Putin, prezydent Federacji Rosyjskiej, wydał dekret, w którym Snowden jest wraz z innymi chętnymi przyjmowany w objęcia Rosji.

Snowden był pracownikiem Booza Allena Hamiltona wykonującego pracę kontraktową dla NSA na Hawajach, dopóki nie wziął urlopu i nie pojechał do Hongkongu w maju 2013 roku. Miesiąc później przesłał do wielu redakcji tajne dokumenty, które ujawniły szeroki zakres zbierania informacji wywiadowczych w USA i zmusiły branżę IT do ponownego przemyślenia bezpieczeństwa chmury i sieci. Prawie dekadę później konsekwencje tych rewelacji nadal kształtują bezpieczeństwo IT. 

Edward Snowden od 2013 roku mieszka w Rosji, dokąd uciekł po ujawnieniu tajnych dokumentów dotyczących inwigilacji w USA. Teraz otrzymał obywatelstwo Rosji, akurat w czasie powszechnego poboru do wojska.

Snowden mieszka w Rosji od 2013 r., kiedy to Stany Zjednoczone oskarżyły go o szpiegostwo. Z pomocą WikiLeaks poleciał z Hongkongu na moskiewskie lotnisko Szeremietiewo i wylądował w Rosji z unieważnionym paszportem. Otrzymał azyl w Rosji i przyznano mu zgodę na pobyt czasowy. W 2020 roku złożył wniosek o obywatelstwo. Przyznanie obywatelstwa zbiega się z masowym poborem do wojska w związku z atakiem Rosji na Ukrainę. Zgodnie ze swoimi przepisami Rosja może wzywać mężczyzn i kobiety w wieku od 18 do 60 lat, a nawet podobno werbować do walki osoby przebywające w więzieniach.

Rosyjskie wezwanie ma być przede wszystkim kierowane do obywateli z przeszkoleniem wojskowym, które posiada Snowden. Zaciągnął się do armii amerykańskiej, jednak odniósł obrażenia podczas szkolenia sił specjalnych. Raporty sugerują jednak, że nakaz mobilizacji w nieproporcjonalny sposób dotknie mniejszości etniczne w Rosji. Co więcej, adwokat Snowdena powiedział, że brak wcześniejszej rejestracji jego klienta w rosyjskim wojsku uniemożliwia jego powołanie. Trzeba mieć również na uwadze, że dla władz Snowden może mieć większą wartość w kwestiach politycznych, niż w walce. O kwestii możliwości poboru do rosyjskiego wojska wypowiedzieli się również przedstawiciele USA, którzy z pewnością ucieszyliby się na taki scenariusz.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Edward Snowden przyjął rosyjskie obywatelstwo - akurat w trakcie masowego poboru do wojska

 0