Farmy kryptowalut powstają już nawet z laptopów. Górnicy masowo skupują laptopy z układami RTX 3000

Farmy kryptowalut powstają już nawet z laptopów. Górnicy masowo skupują laptopy z układami RTX 3000

Wartość Ethereum (ETH) nieustannie wzrasta, a od listopada minionego roku wzrosła trzykrotnie. Do wydobywania tej kryptowaluty wykorzystuje się GPU i to właśnie osoby zajmujące się ETH są bardzo często oskarżani o powodowanie braków w stanach magazynowych kart graficznych. Wielu górników umawia się nawet z producentami, kupując karty bezpośrednio w hurtowych ilościach, płacą większe stawki, niż jakikolwiek dystrybutor - kosztem takiego działania jest często brak gwarancji, jednak to mała strata w takim przypadku. Niedawno pisaliśmy, że mobilne wersje układów GeForce RTX 30 świetnie nadają się do wydobywania ETH i jak można się było spodziewać, górnicy szybko wpadli na pomysł wykorzystania laptopów do kopania ETH. 

Braki wydajnych kart graficznych sprawiają, że górnicy szukają alternatywnych rozwiązań. Niespodziewanie znaleźli takowe w... laptopach.

Najnowsze laptopy z układami GeForce RTX 30 pojawiły się dopiero na początku tego miesiąca i już przewidywane są niedobory w sklepach. Wygląda na to, że ludzie masowo kupują laptopy z kartami graficznymi, takimi jak RTX 3070 ustawiać je na półkach i z ich pomocą wydobywać Ethereum. Cena przeciętnego laptopa z układem RTX 3070 nie należy do najniższych, ale skoro górnicy i tak je skupują, to mimo wszystko muszą osiągać zysk.

Kolejny raz gracze będą narzekać na brak ograniczeń w ilości sprzedawanych sztuk jednej osobie, z drugiej strony czy to producent, czy sklep - nikt nie kieruje się sentymentem, tylko zyskiem - a skoro ktoś chce wykupić całą partię sprzętu, często płacąc więcej, to nikt się nie będzie długo zastanawiał. Jeden z chińskich "górników" nakręcił materiał wideo, w którym pokazuje jak łatwo się wydobywa kryptowaluty na laptopie z układem RTX 3060. Siedząc i pijąc kawę w Starbucksie, podpiął laptopa do gniazdka i rozpoczął kopanie. Wydobycie 0,00053 ETH zajmuje 2 godziny, co odpowiada 0,89 USD, co najwyraźniej wystarcza akurat na zapłacenie za kawę.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Farmy kryptowalut powstają już nawet z laptopów. Górnicy masowo skupują laptopy z układami RTX 3000

 0