Gigabyte AORUS RTX 3080 Ti z 20 GB pamięci VRAM na pierwszych zdjęciach

Gigabyte AORUS RTX 3080 Ti z 20 GB pamięci VRAM na pierwszych zdjęciach

Od jakiegoś czasu po Internecie krążą plotki na temat kilku nowych kart graficznych z serii GeForce RTX 3000, nad którymi miałaby pracować Nvidia. Oczywistym wydaje się wprowadzenie z czasem modelu RTX 3060, bo przecież seria „60” to jedna z tych, która cieszy się największych powodzeniem wśród graczy, bowiem charakteryzuje się niezłą wydajnością w rozsądnej cenie. Jednak oprócz niej pojawiają się też pogłoski na temat bardzo dziwnego modelu. Mowa o GeForce RTX 3080 Ti, czyli konstrukcji, która pod względem wydajności powinna plasować się między RTX 3080 oraz RTX 3090. Chociażby z tego powodu sens jej istnienia jest co najmniej wątpliwy. Pomimo tego wyciekły rendery tego typu karty, szykowanej w ramach serii Gigabyte Aorus. Co ciekawe, wygląda na to, że zostanie ona wyposażona w 20 GB pamięci VRAM.

W sieci pojawiło się zdjęcie karty Gigabyte Aorus RTX 3080 Ti z 20 GB pamięci VRAM.

Gigabyte Aorus RTX 3080 Ti

Grafika to prawdopodobnie render, a nie rzeczywiste zdjęcie, ale nie zmienia to faktu, że wygląda bardzo wiarygodnie. Plotki na temat tego typu karty krążą już od jakiegoś czasu, więc jest istnienie – chociaż wątpliwe pod względem sensowności – nie powinno nikogo dziwić. GeForce RTX 3080 Ti ma być wyposażony w 20 GB pamięci VRAM GDDR6 na 320-bitowej szynie i tak naprawdę tylko to ma różnić ten model od RTX-a 3090, który ma 24 GB pamięci z 384-bitowym interfejsem. Poza tym oba modele mają dzielić dokładnie taką samą liczbę 10496 jednostek CUDA. Nie znamy jeszcze częstotliwości taktowania rdzenia graficznego, więc pod tym względem karty również mogą się nieznacznie różnić. Nie znamy też ceny, ale biorąc pod uwagę, że RTX 3090 kosztuje 1549 euro, to możemy liczyć na kwotę około 200-300 euro niższą, ale to tylko moje własne spekulacje.

Na ten moment nie wiadomo kiedy karta miałaby trafić do sprzedaży, jaka jest jej dokładna specyfikacja i ile mogłaby kosztować. Tak naprawdę nie wiemy, czy ona rzeczywiście w ogóle powstaje, bo póki co nie zostało to potwierdzone ani przez Nvidię, ani przez żadnego z jej partnerów. Zatem tradycyjnie należy powyższe informacje traktować tylko i wyłącznie jako plotki i nic więcej. A do tych zawsze podchodzimy ze sporym dystansem i przymrużeniem oka. Jednak wyciek zdjęcia dzień po premierze nowych Radeonów RX 6000 wydaje się dziwnym zbiegiem okoliczności. Czyżby Zieloni chcieli odwrócić uwagę od nowych modeli swojego konkurenta? Nie można tego wykluczyć.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gigabyte AORUS RTX 3080 Ti z 20 GB pamięci VRAM na pierwszych zdjęciach

 0