Google Chrome 100 dostępny w stabilnej wersji. Co się zmieniło?

Google Chrome 100 dostępny w stabilnej wersji. Co się zmieniło?

Google Chrome zadebiutował prawie 14 lat temu i od tamtej pory przeszedł długą drogę, by zdominować rynek przeglądarek internetowych. Po latach producent zaktualizował program do setnej wersji. Czy aktualizacja wnosi jakieś konkretne nowości?

Google Chrome 100 zostaje udostępniany użytkownikom w stabilnej wersji. Niestety osoby liczące, że w ramach setnego wydania deweloperzy przygotują jakieś ciekawe, pożyteczne zmiany poczują rozczarowanie, ponieważ największą nowością jest... odmieniony wygląd logo. Projekt, który widzieliśmy już jakiś czas temu posiada żywsze kolory i dostosowuje design do innych usług Google takich jak klient pocztowy Gmail, a także pozbywa się cieni oraz zmienia proporcje poszczególnych elementów. Poprzednie logo było stosowane przez 8 lat. Oprócz tego producent usunął w wersji mobilnej Chrome wersję uproszczoną, która została stworzona po to, aby aplikacja zużywała mniej danych sieciowych i szybciej ładowała strony internetowe.

Google Chrome otrzymał zmodyfikowane logo, które posiada żywsze kolory, a także pozbywa się cieni.

Google Chrome 100 dostępny w stabilnej wersji. Co się zmieniło?

Jak wyjaśnił menedżer wsparcia Chrome Craig Tumblison, funkcja ta jest zbędna ze względu na to, iż aplikacja zużywa mniej danych i jest wydajniejsza. Zmianie uległo także zarządzacie ciasteczkami, a dokładnie w atrybutach domen, które mogą być ustawione jako pusta linia. Z kolei modyfikacja API pozwoli lepiej zarządzać kilkoma ekranami przeglądarki - przykładowo da się uruchomić pokaz slajdów na projektorze a notatki na notebooku i pokazywać duże arkusze kalkulacyjne. Jest też Digital Goods API, dzięki któremu zaakceptujemy cyfrowe zakupy podczas korzystania z platformy Play Store. Jeśli nie dostaliście jeszcze nowej aktualizacji warto sprawdzać jej dostępność przechodząc do kategorii Pomoc, a następnie wybierając Google Chrome -informacje.

Pierwsze wydanie Chrome pojawiło się we wrześniu 2008 roku. Aktualnie program Google zgodnie z danymi NetMarketShare pozostaje liderem rynku i ma 74,03 udziałów. Drugie miejsce przypadło Microsoft Edge - 12,66% a trzecie zajął Firefox - 4,96%. Oczywiście Chrome nie jest bez wad i jego z jego największych minusów jest wydajność, która nawet dziś po wielu zmianach może budzić zastrzeżenia. Korzystacie z Google Chrome? Uważacie, że to dobry program do przeglądania sieci?

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google Chrome 100 dostępny w stabilnej wersji. Co się zmieniło?

 0