Google ostrzega użytkowników Gmaila przed atakami rosyjskich hakerów

Google ostrzega użytkowników Gmaila przed atakami rosyjskich hakerów

Google ostrzega niektórych użytkowników Gmaila przed hakerami pochodzącymi z Rosji i ich kampanią phishingową, która ma stanowić niemałe zagrożenie. Została ona wykryta przez amerykańskiego giganta pod koniec września.

Google wysłało powiadomienia do 14 tysięcy osób korzystających z Gmaila o zagrożeniu płynącym ze strony grupy APT28 powiązanej z Rosją. Shane Huntley stojący na czele zespołu Google odpowiadającego za analizę zagrożeń przyznał, że wykryto zwiększoną liczbę ataków phishingowych ze strony APT28. Kampania phishinowa tej grupy stanowiła 86% alertów bezpieczeństwa, jakie zostały wykryte w ciągu miesiąca. Same ataki są wymierzone w wybranych użytkowników, a ich celem nie jest włamanie na klienta pocztowego ofiary. Hakerzy znani także pod nazwą Fancy Bear biorą na celownik dziennikarzy, aktywistów społecznych oraz urzędników.

Google ostrzega 14 tysięcy użytkowników Gmaila przed kampanią phishingową powiązanej z Rosją grupy hakerskiej.

Google ostrzega użytkowników Gmaila przed atakami rosyjskich hakerów

Jednocześnie Huntley podkreśla, że tego typu ostrzeżenia nie powinny stanowić zaskoczenia, ponieważ wspomniane grupy są wspierane przez rządy państw. "Jak wyjaśniliśmy wcześniej, celowo wysyłamy te powiadomienia wcześniej, a nie dopiero w chwili wykrycia zagrożenia, żeby atakujący nie mogli poznać części naszych strategii obronnych" - stwierdził Huntley. Wiadomości phishingowe z kampanii Fancy Bear były przez Gmail blokowane i uznawane za spam, dzięki czemu nie trafiały do ​​skrzynek odbiorczych użytkowników. Fancy Bear zajmuje się kradzieżą danych oraz działalnością szpiegowską. Na liście celów umieścili m.in. przedstawicieli niemieckiego Bundestagu czy norweskiego parlamentu.

Niestety działania hakerów cały czas stanowią problem i wyzwanie dla internautów. Kilka dni temu informowaliśmy o ataku, w wyniku którego dane klientów Coinbase, jednej z najbardziej znanych giełd kryptowalut trafiły w niepowołane ręce. Zapewne doszło do ataków socjotechnicznych, których celem było uzyskanie informacji o użytkowniku i loginie. Jakby tego było małe konta 6000 osób zostały pozbawione zgromadzonych środków.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google ostrzega użytkowników Gmaila przed atakami rosyjskich hakerów

 0