Windows 11 obniża wydajność AMD Ryzen nawet o 15%. Problem widoczny jest szczególnie w grach

Windows 11 obniża wydajność AMD Ryzen nawet o 15%. Problem widoczny jest szczególnie w grach

Windows 11 jest już dostępny i nie trzeba było czekać na pierwsze poważne problemy. Lista usterek ciągle się powiększa, a teraz odkryto, że procesory AMD Ryzen tracą nawet 15% wydajności w grach, gdy pracują pod kontrolą nowego systemu Microsoftu.

Oficjalnie kompatybilne z Windows 11 procesory AMD wykazują trzykrotny wzrost opóźnienia pamięci podręcznej L3 w nowym systemie operacyjnym oraz zmniejszoną przepustowość. Stwierdzono również, że Windows 11 nie korzysta z funkcji "preferowanych rdzeni" w procesorach AMD (UEFI CPPC2), w którym dwa najlepsze rdzenie procesora, które mogą utrzymać najwyższe częstotliwości doładowania, są wyróżnione w systemie operacyjnym, więc większość ruchu lekko wątkowego jest kierowana do nich. AMD twierdzi, że przez zwiększenie opóźnień pamięci podręcznej L3 aplikacje wrażliwe na czas dostępu do podsystemu pamięci mogą wykazywać 3-5% spadku wydajności i aż 10-15 % spadku w grach powszechnie wykorzystywanych w e-sporcie. 

Procesory AMD Ryzen tracą do 15% wydajności w grach pod kontrolą Windows 11. Wszystko przez trzykrotny wzrost opóźnienia pamięci podręcznej L3 i niepoprawne działanie funkcji preferowanych rdzeni.

Brak planowania i preferowania wątków z prawidłową skutecznością na najbardziej wydajnym rdzeniu procesorów AMD powoduje, że niektóre "aplikacje wrażliwe na wydajność jednego lub kilku wątków procesora mogą wykazywać obniżoną wydajność", a także "wpływ na wydajność może być bardziej wykrywalne w >8-rdzeniowych procesorach powyżej 65 W TDP".  System operacyjny najzwyczajniej nie wie, które są dwoma najlepszymi rdzeniami procesora.

AMD i Microsoft obecnie pracują nad rozwiązaniem problemu, który na szczęście da się naprawić za pomocą aktualizacji systemu Windows 11, jak również aktualizacji oprogramowania AMD. Obie firmy mają również aktualizować swoje witryny internetowe, by ostrzegać o problemie i odsyłać do aktualizacji, gdy staną się już dostępne. AMD obecnie zaleca korzystanie z Windows 10, póki problemy z Windows 11 nie zostaną rozwiązane. Czy warto przesiadać się na Windows 11 sprawdzicie w naszym podsumowaniu recenzji, o ile oczywiście nie korzystacie z procesorów Ryzen.

Zobacz także:

  •  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 11 obniża wydajność AMD Ryzen nawet o 15%. Problem widoczny jest szczególnie w grach

 0