Google przedstawia szczegóły swojego autorskiego procesora Tensor

Google przedstawia szczegóły swojego autorskiego procesora Tensor

Google już w sierpniu zwiastowało swój pierwszy autorski procesor o nazwie Tensor. Wiedzieliśmy, że będzie zasilać Pixel 6 i 6 Pro i podobnie jak mobilne chipy Apple z serii A, była to próba powiązania oprogramowania Google z customowym SoC. W końcu poznaliśmy szczegóły tego układu.

Google pozycjonuje Tensor jako potężny SoC ze wsparciem ze strony sztucznej inteligencji, oferując swoim nowym telefonom lepszy sprzęt do przetwarzania obrazu i rozpoznawania głosu. Jeśli zaś chodzi o hardware, to podwaliny tego 5 nm SoC stanowi CPU składające się z ośmiu rdzeni, podzielonych na trzy klastry: duże, średnie i małe. Prym wiodą dwa rdzenie ARM Cortex-X1 działające z częstotliwością 2,8 GHz. Jest to godne uwagi, ponieważ flagowy układ Snapdragon 888 firmy Qualcomm, który zasila choćby Samsunga Galaxy S21 i wiele innych telefonów z wyższej półki, ma tylko jeden rdzeń X1. Ciekawie będzie zobaczyć, o ile szybszy jest Tensor w bezpośrednim porównaniu.

Google pozycjonuje Tensor jako potężny SoC ze wsparciem ze strony sztucznej inteligencji...

Google przedstawia szczegóły swojego autorskiego procesora Tensor

Procesor zawiera również dwa rdzenie Cortex-A76 działające z częstotliwością 2,25 GHz, a także cztery„małe”, czyli energooszczędne rdzenie A55 o taktowaniu 1,8 GHz. Na szczęście Google nie zapomniało także o wydajnej grafice: Tensor ma rdzeń graficzny Mali-G78, który można znaleźć również w innych flagowych telefonach z Androidem.

Warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza próba Google wykorzystania autorskich rozwiązań w zakresie hardware'u, gdyż już w 2013 roku firma wypuściła smartfon Moto X, który stanowił próbę dostarczenia na rynek bardziej inteligentnego telefonu. Nie był to najpotężniejszy smartfon, ale jego zawsze aktywne polecenia głosowe były przyzwoitym krokiem w kierunku przetwarzania otoczenia, co wciąż stanowi priorytet dla Google, tym razem dzięki chipowi Tensor.

Nowy SoC pozwala Pixel 6 szybko tłumaczyć filmy i wiadomości dzięki funkcji Live Translate, a także mądrzej rozpoznawać nasz głos. Powinno to być szczególnie pomocne, jeśli chodzi o używanie głosu do pisania, edytowania i wysyłania wiadomości. Co najważniejsze, będzie w stanie wykonać całą tę pracę bez zużywania dużej ilości baterii. Ogólnie rzecz biorąc, układ Tensor będzie działał około 80 procent szybciej niż Pixel 5, według Google. To śmiała zapowiedź, więc na pewno będziemy się przyglądać, czy recenzje to potwierdzą. 

Ponadto Google twierdzi, że Tensor zapewnia Pixelowi 6 dodatkową warstwę bezpieczeństwa. Będzie współpracować z chipem Titan M2 w telefonie, aby chronić przed złośliwym oprogramowaniem i innymi potencjalnymi atakami. To dobry krok naprzód dla Google i mamy nadzieję, że w innych telefonach z Androidem pojawi się więcej sprzętu zabezpieczającego.

W tym momencie Tensor wydaje się oferować wszystko, czego byśmy chcieli w nowym chipie mobilnym: duże prędkości i mnóstwo przyszłościowych funkcji sztucznej inteligencji. W końcu może sprawić, że telefony Pixel będą realnym rywalem iPhone'a, czyli flagowym sprzętem, który oferuje coś ekstra. Jeśli Google zaś odniesie prawdziwy sukces, być może Tensor trafi na urządzenia innych firm, ale to tylko nasze spekulacje. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google przedstawia szczegóły swojego autorskiego procesora Tensor

 0