Google zabraniało producentom tworzenia wariantów Androida. Korea Płd. nakłada karę za nadużycia

Google zabraniało producentom tworzenia wariantów Androida. Korea Płd. nakłada karę za nadużycia

Komisja Sprawiedliwego Handlu Korei Południowej nałożyła na Google grzywnę w wysokości 207 miliardów wonów (177 milionów dolarów) za nadużywanie swojej dominacji rynkowej w mobilnych systemach operacyjnych poprzez zakazanie forków Androida.

Komisja potępiła praktyki stosowane przez Google, polegającej na zmuszaniu firm, które szukały wczesnego dostępu do informacji o nadchodzących wersjach Androida – niezbędnych informacji dla producentów telefonów – podpisania umowy antyfragmentacyjnej (AFA), która zabraniała im tworzenia forków Androida. Bez podpisania umowy AFA producentom telefonów odmawiano możliwości podpisania umowy dystrybucji aplikacji mobilnych (MADA), a  bez tego nie mogli oni korzystać z Google Play, wyszukiwarki Google i YouTube na swoich urządzeniach. W efekcie producenci mieli bardzo ograniczone możliwości działania, a nawet musieli zarzucić niektóre z projektów.

Google wymusiło na producentach smartfonów podpisywanie umów zabraniających tworzenia własnych wersji Androida pod groźbą odcięcia od sklepu Google Play. Zablokowało to powstanie wielu ciekawych projektów.

LG pomogło Amazonowi w opracowaniu tabletu Fire – taniego urządzenia z systemem Android. Jednak po stworzeniu prototypów firma LG zdała sobie sprawę, że umowy AFA i MADA stanowią zagrożenie dla dostępu do Androida w ich własnych urządzeniach. Z obawy o konsekwencje zarzucono współpracę z Amazonem. Również Samsung miał problemy ze stworzeniem smartwatcha z własną wersją Androida, przez co musiano opracować Tizen OS.

Koreańska komisja argumentuje, że Google szkodzi rozwojowi w wielu kategoriach produktów oraz za wszelką cene umacnia swój monopol na mobilne systemy operacyjne i aplikacje. Takie działania przychodzą jednak zbyt późno, bo Google osiągnęło już, co chciało. Sklepy producentów takich jak Samsung mają znikomy udział w rynku, a Android od Google dominuje w sektorze urządzeń z tym systemem.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google zabraniało producentom tworzenia wariantów Androida. Korea Płd. nakłada karę za nadużycia

 0