Gracze masowo atakowani przez cyberprzestępców. Na liście m.in. GTA 5, The Sims 4 i Minecraft

Gracze masowo atakowani przez cyberprzestępców. Na liście m.in. GTA 5, The Sims 4 i Minecraft

Pandemia COVID-19 sprawiła, że ludzie w wyniku ograniczeń społecznych więcej czasu poświęcili na domową rozrywkę w tym granie w gry, co przełożyło się także na wpływy wydawców i przychody osiągane szczególnie przez produkcje sieciowe. Niestety jak pokazuje raport opracowany przez firmę Kaspersky hakerzy nie próżnowali, w konsekwencji gracze byli dla nich łakomym kąskiem.

Kaspersky opracowujący oprogramowanie antywirusowe potwierdził, że wykrył 5,8 mln ataków hakerskich wymierzonych w graczy Grand Thef Auto V, The Sims 4 oraz Minecraft. Nie są to jedyne tytuły i tych było więcej, zaś do ataków posłużyło złośliwe oprogramowanie, które np. podszywając się pod cracka do pirackiej edycji danej gry w rzeczywistości infekowało komputer, wykradając cenne dane użytkownika. Statystyki obejmują okres od trzeciego kwartału 2020 roku do drugiego kwartału 2021 roku, czyli również najgorętszy okres pandemii. Jeśli chodzi o inne pozycje, to celem były osoby grające w PUBG, Fortnite, League of Legend, FIFE 21, Among Us, Counter-Strike: Global Offensive czy Rocket League.

Kaspersky wykrył 5,8 mln ataków wymierzonych w graczy, które przeprowadzono od Q3 2020 roku do Q2 2021 roku.

Najpopularniejszą grą wybieraną przez cyberprzestępców był Minecraft, a tuż za nim uplasowało się The Sims 4. Podium zamyka PUBG. Najwięcej ataków odnotowano w drugim kwartale 2020 roku, natomiast najmniej przeprowadzono dokładnie rok później. Generalnie liczba ataków zmalała wraz z otwieraniem się kolejnych krajów po wprowadzonych lockdownach. Zdaniem Kasperskiego większość złośliwych plików ukrytych w grach to programy, których celem było pobranie faktycznego oprogramowania wyrządzającego szkody na urządzeniu ofiary. Innym narzędziem jest Swarez Dropper gromadzący dane kryptowalutowe, z przeglądarek internetowych oraz innych aplikacji. Co ciekawe raport wskazuje, iż na sztuczki hakerzy nabrali nie tylko ludzi pobierających gry, ale też dedykowane narzędzia, które mają z nimi walczyć.

Gracze masowo atakowani przez cyberprzestępców. Na liście m.in. GTA 5, The Sims 4 i Minecraft

Zagrożeni są gracze korzystający ze sprzętu mobilnego. Tutaj nieświadomi niczego użytkownicy pobierali zainfekowane pełne wersje czy modpacki a liderem był Minecraft. Problemem pozostaje phishing, czyli metoda polegająca na wyłudzaniu danych. Brak tu dokładnych statystyk, ale Kaspersky przyznaje, że w minionym okresie bardzo wielu posiadaczy m.in. Steam zostało okradzionych w ten sposób. Metody są zróżnicowane, lecz najczęściej wykorzystuje się fałszywe strony internetowe łudząco podobne do oryginalnych odpowiedników.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gracze masowo atakowani przez cyberprzestępców. Na liście m.in. GTA 5, The Sims 4 i Minecraft

 0