Grafika w Apple M1 przebija wydajnością popularne kart Nvidii i AMD. Jest jednak małe ale...

Grafika w Apple M1 przebija wydajnością popularne kart Nvidii i AMD. Jest jednak małe ale...

Od dawna pojawiały się plotki i spekulacje o możliwym odejściu Apple od procesorów Intela i przejście na własne układy oparte o architekturę Arm. Wreszcie plotki stały się faktem, a Apple oficjalnie zaprezentowało SoC M1. Producent chwali się, że układ oferuje lepszą wydajność niż poprzednie rozwiązania Intela obecne komputerach Mac, a nowe wyniki benchmarków sugerują, że również sprawność graficzna jest całkiem imponująca, a M1 pokonuje niektóre starsze dedykowane karty graficzne Nvidii i AMD.

Wyniki GFXBench 5.0 pokazują, że zintegrowana karta w układzie M1, przebija wydajnością popularne układy Nvidii i AMD. Jest tylko jedno ale...

 

Układ M1 zawiera 8-rdzeniowy procesor graficzny, który ma być najszybszą na świecie zintegrowaną grafiką w chipsecie o niskim poborze mocy, zdolną do prawie 25000 wątków jednocześnie i zapewniającą wydajność do 2,6 TFLOP. Firma stwierdza, że układ M1 ​​jest 3,5x szybszy niż u konkurencji, jednak nie wiadomo konkretnie, do jakiej właściwie konkurencji odniosło się Apple. W sieci pojawiły się jednak wyniki benchmarka GFXBench 5.0 w zestawieniu z GTX 1050 Ti, które prawdopodobnie znajdowało się w zewnętrznej obudowie podłączonej poprzez Thunderbolt 3 oraz z Radeonem RX 560. W obu przypadkach układ M1 przegania konkurencję o 25 do 30 procent w większości testów. 

W całej tej historii jest jednak jeden problem - GFXBench 5.0, którym były testowane układy, jest przeznaczony do sprawdzania smartfonów, a systemy działały z Metal API od Apple, co utrudnia bezpośrednie porównania. Mimo wszystko to wciąż imponujące wyniki układu M1, który świetnie wypada w zestawieniu z dwoma dedykowanymi kartami graficznymi o TDP 75W. Co ciekawe, GTX 1050 Ti jest drugą najpopularniejszą kartą wśród użytkowników Steam. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Grafika w Apple M1 przebija wydajnością popularne kart Nvidii i AMD. Jest jednak małe ale...

 0