Hakerzy upublicznili kod źródłowy technologii NVIDIA DLSS

Hakerzy upublicznili kod źródłowy technologii NVIDIA DLSS

Problemów NVIDII ciąg dalszy. Tym razem, jak donoszą branżowe media, hakerzy opublikowali wykradziony z serwerów firmy kod źródłowy technologii DLSS (Deep Learning Super Sampling).

Po tym, jak w ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o ataku hakerskim na serwery NVIDII, początkowo wydawało się, że Zieloni przeprowadzili na tyle skuteczną akcję wymierzoną w atakujących, że udało im się odzyskać wszystkie wykradzione dane. Okazało się jednak, że cyberprzestępcy zdążyli zrobić ich kopię i teraz nie poprzestają tylko na czczych groźbach i udostępniają w sieci to, co udało im się wykraść. 

Problemów NVIDII ciąg dalszy. Tym razem, jak donoszą branżowe media, hakerzy opublikowali wykradziony z serwerów firmy kod źródłowy technologii DLSS.

Hakerzy opublicznili kod źródły technologii NVIDIA DLSS

Grupa Lapsus$ twierdzi, że miała dostęp do serwerów przez blisko tydzień. W tym czasie włamywacze uzyskali sterowniki, schematy i firmware. Wczoraj informowaliśmy, że w ich rękach jest podobno nawet obejście LHR V2 do procesorów graficznych GA102/GA104, które pozwoliłoby odblokować pełny potencjał kopania ETH na kartach Ampere. Dziś wyciekły już nazwy kodowe przyszłych architektur NVIDII, a teraz w sieci udostępniono domniemany kod źródłowy DLSS.

NVIDIA od początku zastrzegła technologię DLSS, nie chcąc przejść na model open source i to nawet pomimo tego, że AMD FSR i Intel XeSS, które powinno pojawić się wkrótce, są lub będą dostępne w ramach takiego podejścia. W ostatnim czasie firma poczyniła jednak znaczne postępy w umożliwieniu większej liczbie programistów udziału w programie, ale nigdy nie opublikowała kodu źródłowego swojej technologii i nie bez przyczyny. DLSS jest często uważane za lepszą od konkurencyjnych technologii skalowania, głównie dlatego, że opiera się na fizycznych rdzeniach Tensor przetwarzających sztuczną inteligencję. 

Zieloni nigdy nie udostępnili tej technologii swoim konkurentom, ani nie oferowali tego rozwiązania dla sprzętu rywali. Hakerzy, którzy zinfiltrowali serwery NVIDIA, udostępnili właśnie kod źródłowy DLSS, co potwierdziła redakcja TechPowerUP. Oczywiście nikt nie powinien używać tego kodu do własnych projektów bez zgody NVIDII, ale rywale mogą w ten sposób zyskać wgląd w jedno z największych osiągnięć w historii NVIDII w zakresie oprogramowania. Być może Zieloni zmuszeni sytuacją sami zdecydują się przejść na open source. 

Oczywiście, stanowczo odradzamy pobieranie kodu, który wyciekł, zarówno ze względów prawnych i bezpieczeństwa, jak i etycznych.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Hakerzy upublicznili kod źródłowy technologii NVIDIA DLSS

 0