Huawei podobno ma tajemną sieć fabryk do produkcji chipów. To sposób na ominięcie sankcji USA?

Huawei podobno ma tajemną sieć fabryk do produkcji chipów. To sposób na ominięcie sankcji USA?

Wiodące stowarzyszenie producentów półprzewodników twierdzi, że Huawei zbudowało w całych Chinach szereg tajnych zakładów produkujących chipy, aby ominąć amerykańskie sankcje.

Chińska firma technologiczna zajęła się produkcją chipów w zeszłym roku i otrzymała od rządu finansowanie o wartości około 30 miliardów dolarów. Semiconductor Industry Association z siedzibą w Waszyngtonie twierdzi, że Huawei nabyło co najmniej dwie istniejące fabryki i buduje trzy kolejne.

Tajne fabryki Huawei

Obecnie sieć Huawei obejmować ma pięć fabryk: Shenzhen Pensun Technology (PST) obsługującą litografie 28 nm/40 nm; dawną fabrykę pamięci Fujian Jihnua (znana również jako Fujian Jinhua Integrated Circuit Co., JHICC), która może wytwarzać standardowe pamięci DRAM; SwaySure, która ma produkować chipy pamięci do zastosowań motoryzacyjnych, elektroniki użytkowej i urządzeń do noszenia; Pengxinwei IC Manufacturing Co. (PXW), specjalizującą się w czujnikach obrazu i chipach RF oraz Qingdao Si'En, produkującą mikrokontrolery (w technologiach 28–180 nm) i elektronikę mocy, taką jak MOSFET, BCD i IGBT.

Huawei podobno zbudowało w całych Chinach szereg tajnych zakładów produkujących chipy.

Huawei

Sposób na ominięcie sankcji USA?

Taka sieć nie jest idealnym substytutem TSMC i jej wiodących litografii, ponieważ Huawei nie będzie w stanie produkować w tych fabrykach zaawansowanych układów ASIC, procesorów ani układów SoC do komputerów stacjonarnych, smartfonów i serwerów, ale ułatwi Huawei nabywanie w USA chipów do różnych zastosowań bez ograniczeń (Departament Handlu USA dodał Huawei do swojej czarnej listy w 2019 r. ze względów bezpieczeństw). Pomysł z tajnymi fabrykami zakłada podobno, że Huawei mogłoby budować obiekty pod nazwami innych firm, aby ominąć ograniczenia rządu USA dotyczące zakupu amerykańskiego sprzętu do produkcji chipów.

W 2019 r. administracja Trumpa ogłosiła stan nadzwyczajny w gospodarce narodowej, upoważniając rząd USA do banowania technologii i usług „zagranicznych przeciwników”, uznawanych za stwarzających „niedopuszczalne ryzyko” dla bezpieczeństwa narodowego. Huawei nie zostało wymienione w zarządzeniu, ale zostało ono wydane po miesiącach nacisków ze strony Stanów Zjednoczonych na firmę.

Administracja Bidena utrzymywała swoje twarde stanowisko wobec Chin i ich wpływu  na rynku technologicznym. Na początku miesiąca Joe Biden podpisał zarządzenie wykonawcze zakazujące niektórych amerykańskich inwestycji we wrażliwe technologie w Chinach i wymagające powiadamiania rządu o finansowaniu w innych sektorach technologii. Zarządzenie zabrania lub ogranicza niektóre inwestycje USA w chińskie podmioty w trzech sektorach: półprzewodników i mikroelektroniki, kwantowych technologii informacyjnych oraz niektórych systemów sztucznej inteligencji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Huawei podobno ma tajemną sieć fabryk do produkcji chipów. To sposób na ominięcie sankcji USA?

 0