Intel ARC A380 - specyfikacja nadchodzącej karty graficznej z niższego segmentu

Intel ARC A380 - specyfikacja nadchodzącej karty graficznej z niższego segmentu

Karty graficzne Intela z serii ARC Alchemist wraz z kolejnymi przeciekami zaczynają odsłaniać swoje karty. Najnowsze doniesienia dostarczają nam specyfikację wariantu ARC A380.

W tweecie TUM_APISAK ujawniono specyfikacje i schemat nazewnictwa linii kart graficznych Intel ARC Alchemist. Wygląda na to, że linia ta będzie wykorzystywać branding serii A***, jak ujawniały już wcześniejsze plotki. Schemat numeryczny identyfikuje zaś poziom wydajności każdej konkretnej karty graficznej.

Najnowsze doniesienia dostarczają nam specyfikację karty graficznej Intel ARC A380.

Przechodząc więc do specyfikacji, karta graficzna Intel ARC A380 będzie wyposażona w procesor graficzny Alchemist (Xe-HPG DG2) ze 128 jednostkami wykonawczymi (EU) lub 1024 jednostkami ALU, umieszczonymi w 8 rdzeniach Xe. Topowe GPU będzie zawierać 512 jednostek wykonawczych lub 4096 jednostek ALU w 32 rdzeniach Xe. Ten konkretny układ graficzny DG2 będzie miał wiele wariantów, ale rdzeń 8 Xe ma być topową propozycją, przynajmniej dla rynku konsumenckiego. GPU jest wykonane w 6 nm litografii TSMC i obsługuje naprawdę wysokie częstotliwości taktowania wynoszące 2,45 GHz. Nie podano, czy jest to średnia wartość dla trybu boost, czy maksymalne taktowanie, ale zdecydowanie zbliża się do częstotliwości w trybie gry z GPU AMD Navi 22 i Navi 23.

Intel ARC A380 - specyfikacja nadchodzącej karty graficznej z niższego segmentu

Karta graficzna Intel ARC A380 będzie również wyposażona w 6 GB pamięci GDDR6. Nie wspomniano o interfejsie magistrali, ale prawdopodobnie będzie to 96-bitowa szyna, jak sugerowano w przecieku z zeszłego miesiąca. Ponieważ najpewniej jest to wariant desktopowy, spodziewać można się prędkości pinów 16 Gb/s, co zapewni całkowitą przepustowość do 192 GB/s, podczas gdy warianty mobilne dla laptopów będą miały prędkość pinów 14 Gb/s, co przełoży się na przepustowość 168 GB/s. TDP w A380 będzie wynosić 75 W i prawdopodobnie nie zobaczymy żadnych zewnętrznych złączy zasilania, ale istnieje również możliwość, że Intel i jego partnerzy spróbują wycisnąć więcej mocy z karty, aby uzyskać wyższe zegary i wyższą wydajność.

Chociaż nie podano żadnych danych dotyczących wydajności, mówi się, że karta graficzna Intel ARC A380 Alchemist zmierzy się z GeForcem GTX 1650 SUPER od NVIDII. Do premiery pozostało jednak jeszcze kilka miesięcy i Intel może wprowadzić optymalizacje, które pozwolą zapewnić lepszą wydajność. GPU Intel ARC Alchemist będą również wspierać ray tracing i technologię XeSS, co wyróżnić ma je na tle najtańszych modeli od AMD i NVIDII (seria RX 5000 / GTX 16). Nie znamy jeszcze ich cen, ale biorąc pod uwagę specyfikację tej karty, możemy spodziewać się kwoty w przedziale 200-250 USD.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel ARC A380 - specyfikacja nadchodzącej karty graficznej z niższego segmentu

 0