Intel Arc A770 - karta miała rywalizować z GeForcem RTX 3070 Ti, tymczasem...

Intel Arc A770 - karta miała rywalizować z GeForcem RTX 3070 Ti, tymczasem...

Arc A770 ma być najmocniejszą stacjonarną kartą Intela po Arc Limited Edition, a wcześniejsze doniesienia dawały nadzieję, że będzie ona wystarczająco mocna, aby konkurować z GeForcem RTX 3070 Ti od NVIDII i Radeonem RX 6700 XT firmy AMD. Najnowsze przecieki z benchmarków zdają się jednak rysować zgoła inny obraz. Wciąż jest jednak nadzieja, że to tylko kwestia niedopracowanych sterowników ze strony niebieskiego zespołu.

Premiera pierwszych mobilnych kart graficznych z serie Intel Arc A okazała się w dużej mierze papierowa, gdyż na rynek trafiło zaledwie kilka modeli laptopów z tymi GPU, które na obecną chwilę dostępne są jedynie na rynku południowokoreańskim. Niemniej jednak Intelowi udało się wywołać nieco zamieszania w segmencie zdominowanym przez NVIDIĘ (AMD jeśli chodzi o mobilne GPU dopiero stara się rozwinąć skrzydła), dając także nadzieję na poprawę sytuacji na rynku stacjonarnych grafik. Tyle że Intel wciąż musi popracować nad swoim oprogramowaniem, gdyż, jak się okazuje, niektóre funkcje potrafią znacząco obniżać wydajność GPU, choć ich założenie jest zgoła odmienne. 

Jest nadzieja, że słabe wyniki A770 w benchmarkach to tylko kwestia niedopracowanych sterowników ze strony Intela.

Intel Arc A770 - karta miała rywalizować z GeForcem RTX 3070 Ti, tymczasem...

Prace nad sterownikami zdają się też główną przyczyną opóźnienia premiery stacjonarnych kart Intel Arc o kilka miesięcy, ale model A770 pojawił się właśnie w bazie danych jednego z benchmarków, w którym został przetestowany. Chociaż ma to być jeden z wyższej klasy modeli GPU Alchemist, już wcześniejsze testy OpenCL sugerowały, że będzie prawdopodobnie konkurować z takimi kartami, jak AMD Radeon RX 6600 XT i NVIDIA GeForce RTX 3050. Teraz ta grafika przetestowana została w oprogramowaniu w ramach testu Davinci Resolve. Co ciekawe, platforma testowa korzystała ze starszego procesora Intel Core i5-9600K, a oznaczenie płyty głównej sugeruje, że jest to wewnętrzny zestaw deweloperski. Istnieją dwa wyniki — odpowiednio 39 i 45 punktów, co sugeruje, że Arc A770 jest w stanie osiągnąć mniej więcej połowę wydajności GeForce'a RTX 3070.

Wyniki należy traktować z dużym przymrużeniem oka, ale jest tu jeden interesujący szczegół, który sugeruje, że Intel ciężko pracuje nad ulepszeniem sterowników dla GPU z rodziny Arc. Sterownik zainstalowany w systemie testowym jest oznaczony jako wersja 30.0.101.1723. Taka edycja nie jest jeszcze publicznie dostępna dla mobilnych procesorów graficznych Arc oraz zintegrowanej grafiki Intel Xe.

Intel musi teraz mocno przyłożyć się do optymalizacji pod kątem konkretnych gier (przynajmniej tych najpopularniejszych), które już działają dobrze na sprzęcie AMD i NVIDII. Firma twierdzi, że podczas premiery Arc GPU na komputery stacjonarne nada priorytet 100 najpopularniejszym grom, a następnie rozszerzy listę certyfikowanych tytułów. Jeśli wczesne testy mogą być jakąś wskazówką, Intel będzie musiał również agresywnie wycenić swoje procesory graficzne Arc, aby konkurować z rywalami. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Arc A770 - karta miała rywalizować z GeForcem RTX 3070 Ti, tymczasem...

 0