Intel Arc A770 - karta mocno traci na wydajności bez Resizable BAR

Intel Arc A770 - karta mocno traci na wydajności bez Resizable BAR

Intel ożywił rynek kart graficznych ze średniej półki cenowej dzięki swoim nowym modelom, a w szczególności Arc A770, który z miejsca uznany został za jeden z najbardziej opłacalnych. Jego cena startuje bowiem od 329 USD, zapewniając wydajność zbliżoną do GeForce'a RTX 3060, oczywiście z włączoną opcją Resizable BAR (ReBAR). Ale bez ReBAR lub podobnej technologii, takiej jak Smart Access Memory (SAM), sytuacja wygląda zgoła odmiennie. 

W przypadku kart graficznych Arc nie bez przyczyny Intel zaleca potencjalnym konsumentom upewnienie się, że ich systemy obsługują technologię ReBAR lub SAM. Producent chipów mówi o tym bardzo otwarcie i podaje nawet taką informację na swojej stronie internetowej. ReBAR nie jest obowiązkowy, ale zalecany, ponieważ producent chipów zbudował swoje karty graficzne i sterowniki z uwzględnieniem ReBAR. Thomas A. Peterson (TAP) z Intela, powiedział: „Jeśli masz starszy komputer bez obsługi technologii ReBAR, po prostu kup RTX 3060, nie przejmuj się Arc”. Dlatego można bezpiecznie założyć, że karty graficzne Arc cierpią na duży spadek wydajności w systemach, które nie obsługują ReBAR. Portal TechPowerUp postanowił jednak przetestować Arc A770 z wyłączonym ReBAR i wyniki mówią same za siebie.

W przypadku kart graficznych Arc nie bez przyczyny Intel zaleca potencjalnym konsumentom upewnienie się, że ich systemy obsługują technologię ReBAR lub SAM.

Bez ReBAR wydajność Arc A770 spadła średnio do 77% przy 1080p , 76% przy 1440p i 80% w 4K. Właściciele Arc, którzy nie mają PC z ReBAR, tracą prawie jedną czwartą wydajności swoich kart graficznych. Inne karty Arc firmy Intel, takie jak A750 i A380, również wykazują podobną przypadłość, ale nie wiemy, czy w równie dużym stopniu. 

Niemniej same wyniki TechPowerUp nie oddają całego obrazu. W publikacji zauważono, że gry cierpiały na stuttering i były po prostu niegrywalne bez ReBAR. Co więcej, brak ReBAR znacząco wpłynął na Arc A770 w 25 tytułach, więc nie są to tylko tytuły zoptymalizowane dla AMD lub Nvidii.

Oprócz testowania ReBAR, TechPowerUp ocenił również, czy szybkość gniazda rozszerzeń ma wpływ na wydajność Arc A770. Przypominamy, że Arc A770 jest wyposażony w konwencjonalny interfejs PCIe 4.0 x16. Jednak testy wykazały, że PCIe 3.0 jest nadal wystarczające dla Arc A770, o ile włączony jest ReBAR. Co więcej, TechPowerUp odnotował różnicę w wydajności do 2% między PCIe 3.0 i PCIe 4.0, więc w tym przypadku obsługa ReBAR jest ważniejsza niż gniazdo rozszerzeń.

Jeśli chodzi o ReBAR, tylko procesory Intel 10. generacji (Comet Lake), 11. generacji (Rocket Lake) i 12. generacji (Alder Lake) obsługują tę funkcję. Jeśli chodzi o AMD, obsługa SAM jest dostępna tylko w układach Ryzen 3000 (Zen 2) i nowszych. Nie bez przyczyny więc Niebiescy rekomendują właśnie swoją 10. generację lub Ryzeny 3000 dla grafik Arc. Tak więc, podczas gdy wydajność Arc wygląda atrakcyjnie i jest uczciwie wyceniona, jej wymagania skutecznie blokują użytkowników starszych systemów. Arc domaga się również Windows 10 20H2 lub Windows 11 jako systemu operacyjnego, więc użytkownicy Windows 7, również muszą obejść się smakiem. 

Arc A770 trafi na rynek 12 października w cenie od 329 USD.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Arc A770 - karta mocno traci na wydajności bez Resizable BAR

 0