Intel chce odzyskać Apple. Firma przyznaje się do porażki i planuje zostawić Apple Silicon w tyle

Intel chce odzyskać Apple. Firma przyznaje się do porażki i planuje zostawić Apple Silicon w tyle

Intel wreszcie przyznał, że nie był w stanie dostarczyć procesorów x86, które by odpowiadały poziomem Apple Silicon, co było powodem, że Apple przeszło na swoje niestandardowe procesory oparte na Arm. Intel nie składa jednak broni i chce odzyskać klienta.

Pat Gelsinger, CEO Intela, chce do 2025 roku przekształcić firmę w lidera produkcji półprzewodników. W tym celu rozpoczęto zwiększanie zdolności produkcyjnej chipów i powstał nowy dział w postaci Intel Foundry Services, który zajmie na produkcję kontraktową dla firm takich jak Qualcomm i Amazon, a także dla klientów rządowych, takich jak Departament Obrony USA. Firma chce jednak odzyskać nadszarpnięte zaufanie klientów detalicznych, jak i korporacji, a także przywrócić dawny poziom udziałów w rynku, które utracono na rzecz AMD i różnych procesorów na Arm.

Intel przyznaje, że nie byli w stanie sprostać wymaganiom Apple. Firma planuje jednak zmianę strategii, która pozwoli odzyskać utracone udziały w rynku i klientów takich jak Apple.

Gelsinger twierdzi, że Intel powraca, a przewaga AMD w dziedzinie procesorów x86 wkrótce się skończy. Firma ma również ogromne plany związane z rynkiem GPU, a nowy dyrektor generalny jest przekonany, że istnieje niezaspokojona potrzeba alternatywnych procesorów graficznych dla obecnych liderów w postaci NVIDII i AMD. Intel w końcu przyznał, że utrata Apple jako klienta jest czymś, czemu firma chciała zapobiec, ale nie mogła, ponieważ Cupertino "zdecydowało, że ​​​​sami mogą zrobić lepszy układ niż my". Intel ma nadzieję, że zdoła naprawić swoje relacje z producentem iPhone'ów. Przyznaje jednak, że wymyślenie lepszego chipa będzie wymagało wiele wysiłku i będzie to stopniowy, wieloletni proces. Na razie Apple powoli zrywa z Intelem po prawie dwóch dekadach używania jego procesorów w całej linii produktów Mac. "Zła kontrola jakości Skylake" była odpowiedzialna za to, że Apple ostatecznie zdecydowało się na porzucenie Intela i skupienie się na własnych procesorach opartych na ARM dla wysokowydajnych maszyn - tak przynajmniej twierdził były główny inżyniera Intela, François Piednoëla.

Strategia Gelsingera polegająca na odzyskaniu zaufania Apple do swoich możliwości zakłada prześciegnięcie tego ostatniego i wykazanie, że programiści i konsumenci wciąż są zainteresowani ofertą x86. Podczas wywiadu z firmą Axios zwrócił uwagę, że Intel już realizuje ten pomysł, na przykład dzięki partnerstwu z firmą Microsoft, w ramach którego pracuje nad wprowadzeniem aplikacji na Androida do systemu Windows 11. Wygląda na to, że prowadzony przez Pata Gelsingera Intel wreszcie postanowił krytycznie spojrzeć na swoją sytuację i znaleźć rzeczy, które do tego doprowadziły. Czy firma wróci na dawne tory? Zapowiedzi są obiecujące...

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel chce odzyskać Apple. Firma przyznaje się do porażki i planuje zostawić Apple Silicon w tyle

 0