Intel dodał nowy procesor. Energooszczędny Core Ultra 5 115U przetestowany

Intel dodał nowy procesor. Energooszczędny Core Ultra 5 115U przetestowany

Intel dodał do rodziny Meteor Lake kolejny procesor. Tym razem nie jest to jednak układ z wysokiego segmentu. W ramach serii Core Ultra 100U pojawił się model tylko z 2 rdzeniami P-Core.

Intel Core Ultra 5 115U - specyfikacja i wydajność

Intel powiększył serię Meteor Lake o kolejny model. Nowy CPU, Core Ultra 5 115U, należy do niskiego segmentu. Już sama litera "U" na końcu nazwy mówi nam, iż jest to model stworzony z myślą o niskim poborze mocy. Jak podaje Intel na stronie produktu, wartość PBP dla Core Ultra 5 115U wynosi jedyne 15 W. Procesor ten dysponuje łącznie 8 rdzeniami, jednak znaczną część stanowią tutaj jednostki energooszczędne. Na pokładzie znalazły się bowiem tylko 2 rdzenie wydajnościowe (P-Core). Dalej mamy zestaw 4 rdzeni typu E-Core oraz 2 sztuki Low Power E-Core. Model ten oferuje też 10 wątków. Maksymalna częstotliwość, z jaką jest w stanie pracować ten układ to 4,2 GHz. Jest to oczywiście taktowanie, jakie będą mogły uzyskać wyłącznie rdzenie P-Core. Szczytowy zegar dla E-Core to 3,5 GHz, a dla LP E-Core 2,1 GHz.

Procesor ten dysponuje łącznie 8 rdzeniami, jednak znaczną część stanowią tutaj jednostki energooszczędne.

Jak zatem widać, specyfikacja Core Ultra 5 115U zdecydowanie nie jest powalająca. Co za tym idzie, również wyniki w benchmarku nie imponują. Test tego procesora został dodany do bazy Geekbencha. Program widocznie jednak błędnie odczytał ilość rdzeni, ponieważ zamiast 8 widnieje informacja o 10.

Wyniki Core Ultra 5 115U

Wyniki Core Ultra 5 115U

Jeśli chodzi o wyniki to tytułowy model zdobył 1616 punktów w teście jednordzeniowym i 5338 w wielordzeniowym. Należy jednak zauważyć, że test przeprowadzono na platformie z systemem Android dla chipów x86, co mogło wpłynąć na rezultaty. 

Na pokładzie znalazło się NPU

Mimo wszystko Core Ultra 5 115U został wyposażony przez Intela w układ przetwarzania neuronowego NPU. CPU ten wciąż powinien zatem radzić sobie z obliczeniami dotyczącymi sztucznej inteligencji. Biorąc pod uwagę to, że Intel dodał już ten chip na stronę internetową, a w Geekbenchu pojawił się nawet jego test, można oczekiwać, że nowy procesor pojawi się na rynku już niebawem.

Patrząc na jego specyfikację można zakładać, iż odnajdziemy go w laptopach z niższej półki czy też w niewielkich notebookach. Mimo energooszczędności raczej nie ma co jednak liczyć na pojawienie się tego chipu w handheldach. W przypadku tego rodzaju urządzeń potrzebna jest przecież odpowiednio wysoka wydajność zapewniająca komfortową rozgrywkę.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel dodał nowy procesor. Energooszczędny Core Ultra 5 115U przetestowany

 0