Intel Fast Throttle dla procesorów Arrow Lake. Funkcja zapewni lepszą kontrolę nad throttlingiem

Intel Fast Throttle dla procesorów Arrow Lake. Funkcja zapewni lepszą kontrolę nad throttlingiem

Procesory Intel Raptor Lake 13. generacji przyniosły spory skok wydajności, ale także pewne  problemy, w tym wysokie temperatury, czy problemy ze stabilnością topowych jednostek. Aby pomóc w walce z przegrzewaniem, Intel wprowadził nową technologię dławienia termicznego o nazwie Fast Throttle. Gigant z Santa Clara nie chwalił się jednak głośno tą funkcją i ledwo wspomniał o niej pośpiesznie podczas prezentacji Raptor Lake.

Użytkownik X posługujący się pseudonimem „Jaykihn” twierdzi, że „Intel Per Core Thermal Throttle” tak naprawdę oficjalnie debiutuje w Arrow Lake. Funkcja Fast Throttle zapewnia procesorom Intela dodatkowy zapas termiczny, zapewniając bardziej szczegółowe precyzyjne dławienie wydajności, gdy temperatura osiąga zbyt wysoki poziom. Zamiast po prostu zmniejszać taktowanie całego procesora, może spowolnić poszczególne rdzenie procesora, które się przegrzewają.

„Jaykihn” twierdzi, że „Intel Per Core Thermal Throttle” tak naprawdę oficjalnie debiutuje w Arrow Lake.

Metoda throttlingu termicznego na każdy rdzeń różni się od typowych technik ochrony termicznej stosowanych wcześniej. Sprawdzają one głównie ogólną temperaturę chipa i podejmują szersze działania, takie jak ograniczanie częstotliwości, obniżanie częstotliwości Turbo Boost lub dostosowywanie napięć. W przypadku Fast Throttle Intel wykorzystuje sprytny pomysł zwany modulacją zegara. Zamiast zmieniać prędkość zegara w górę lub w dół, na krótko wyłącza fizyczny zegar procesora dla poszczególnych rdzeni. Rezultatem jest znacznie bardziej zróżnicowane zarządzanie ciepłem. Jeśli temperatura choćby jednego lub dwóch rdzeni gwałtownie wzrośnie, funkcja Fast Throttle może selektywnie je spowolnić, nie zakłócając pracy pozostałych rdzeni, które się nie przegrzewają.

Warto odnotować, że po premierze Raptor Lake funkcja Fast Throttle została zablokowana. Intel nie udostępnił użytkownikom żadnych elementów sterujących umożliwiających ręczną konfigurację. Zmieniło się to wraz z odświeżeniem Raptor Lake pod koniec 2023 roku, kiedy entuzjaści OC otrzymali nowe narzędzie do zabawy. Jeśli informacje podawane przez Jaykihna są prawdziwe, Arrow Lake może oferować ręczne sterowanie już na starcie.

W przypadku wielu współczesnych podkręconych platform do gier i stacji roboczych ograniczenia termiczne są jednymi z największych w zakresie limitowania wydajności. Zatem posiadanie precyzyjniejszych narzędzi, takich jak Fast Throttle, aby wycisnąć dodatkową moc, zapewne ucieszy wiele osób.

Intel wprowadzić ma na rynek procesory Arrow Lake 15. generacji w drugiej połowie 2024 roku, prawdopodobnie między październikiem a grudniem. Jaykihn niedawno poinformował, że nowym chipom będą towarzyszyć płyty główne wyposażone w chipsety z serii 800.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Fast Throttle dla procesorów Arrow Lake. Funkcja zapewni lepszą kontrolę nad throttlingiem

 0