Intel i Broadcom pokazują możliwości Wi-Fi 7. Przełom coraz bliżej

Intel i Broadcom pokazują możliwości Wi-Fi 7. Przełom coraz bliżej

Intel i Broadcom przeprowadziły w zeszłym tygodniu pierwszą udaną demonstrację łączności z użyciem sprzętu Wi-Fi 7 „od różnych producentów”. Wydarzenie to jest kamieniem milowym na drodze do kolejnego ważnego kroku w standardach Wi-Fi. Urządzenia Wi-Fi 7 (znane również jako 802.11be) prawdopodobnie staną się bardziej popularne w ciągu najbliższych kilku lat.

We wspólnej prezentacji firmy Intel i Broadcom połączyły laptopa z jednym z procesorów Niebieskich z modemem Wi-Fi 7 od Broadcom, osiągając prędkość 5 Gb/s. Test pokazał bardzo duży skok w stosunku do obecnego standardu – Wi-Fi 6 (802.11ax) – który może osiągnąć około 1,7 Gb/s.

We wspólnej prezentacji firmy Intel i Broadcom połączyły laptopa z jednym z procesorów Niebieskich z modemem Wi-Fi 7 od Broadcom, osiągając prędkość 5 Gb/s.

Oprócz umożliwienia prędkości osiągających do 5,8 Gb/s, nowe częstotliwości pasma i przepustowości kanałów Wi-Fi 7 zapewniają routerom bardziej stabilne jednoczesne połączenia z większą liczbą urządzeń. Wi-Fi 6 może uzyskać dostęp do szerokości kanałów 20, 40, 80 i 160 MHz w częstotliwościach 2,4 GHz i 5 GHz. Wi-Fi 7 dodaje kanał 320 MHz i częstotliwość 6 GHz, inteligentnie przełączając się między wszystkimi częstotliwościami i kanałami w celu zwiększenia stabilności. Intel uważa, że ​​Wi-Fi 7 będzie bardzo przydatne w przypadku takich technologii, jak rzeczywistość rozszerzona, rzeczywistość wirtualna i strumieniowanie multimediów w rozdzielczości 16K.

Standard Wi-Fi 6E dodał obsługę 6 GHz do Wi-Fi 6, aby uzyskać większą przepustowość, ale brakuje mu wsparcia ze strony dostawców sprzętu. Pandemiczne problemy z łańcuchem dostaw sprawiły, że wytwarzanie produktów zgodnych z Wi-Fi 6E było mniej opłacalne niż trzymanie się Wi-Fi 6 do czasu pojawienia się Wi-Fi 7. Zanim Apple zaprezentował iPhone’a 14 w tym tygodniu, spekulacje sugerowały, że może on obsługiwać Wi-Fi 6E. Jednak oficjalna specyfikacja dla najnowszego telefonu giganta z Cupertino zaprzecza tym plotkom, a iPhone z obsługą Wi-Fi 7 prawdopodobnie nie pojawi się przez jakiś czas.

W zeszłym miesiącu Intel zapewnił, że powinien mieć laptopy i komputery stacjonarne obsługujące Wi-Fi 7 gotowe do wprowadzenia na rynek masowy w 2024 i 2025 roku. Inne firmy niedawno zademonstrowały sprzęt Wi-Fi 7, korzystając ze specyfikacji roboczych. IEEE powinno sfinalizować specyfikację Wi-Fi 7 w 2024 roku.

MediaTek zademonstrował nadchodzący standard na targach CES w styczniu, ale używając jedynie swojego sprzętu (w odróżnieniu do Intela z Broadcommem). Qualcomm promuje Wi-Fi 7 od 2019 roku i wreszcie zaprezentował swój chip FastConnect 7800 w marcu na MWC. Jedynym obecnie dostępnym routerem Wi-FI 7 jest Magic BE18000 firmy H3C z maksymalną szybkością PHY od 1148 do 11530 Mb/s.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel i Broadcom pokazują możliwości Wi-Fi 7. Przełom coraz bliżej

 0