Intel kończy z 14 nm i odsyła procesory Rocket Lake-S na emeryturę

Intel kończy z 14 nm i odsyła procesory Rocket Lake-S na emeryturę

Intel ogłosił partnerom, że zaprzestanie produkcji procesorów Rocket Lake-S 11. generacji, wyznaczając 23 lutego 2024 r. jako ostatnią datę wysyłki dwuletniej serii procesorów. 

Procesory Intel Core Rocket Lake-S 11. generacji są produkowane w 14 nm i oznacza to koniec dla wszystkich konsumenckich CPU korzystających z tej litografii. Partnerzy będą mieli czas do 25 sierpnia 2023 r., aby zamówić procesory Rocket Lake-S od Intela, zanim firma wstrzyma dalsze zamówienia.

Intel ogłosił partnerom, że zaprzestanie produkcji procesorów Rocket Lake-S 11. generacji.

Intel ogłosił partnerom, że zaprzestanie produkcji procesorów Rocket Lake-S 11. generacji.

Ponadto Intel zdecydował się zaprzestać produkcji procesorów Xeon W-1300 ze względu na współdzielenie identycznej architektury procesora. To powiedziawszy, ostateczna data wysyłki i zamówień będzie taka sama dla tych CPU.

Seria Rocket Lake zadebiutowała w 2021 roku, bazując na 14 nm litografii, wykorzystywanej przez firmę od 2014 roku. Rdzeń architektury, Cypress Cove, znacznie różnił się od laptopowych układów Ice Lake, które wykorzystywały 10 nm proces produkcyjny. Ta decyzja Intela spowodowała ograniczenie chipsetu do ośmiu rdzeni na matrycy procesora. Poprzednia generacja wykorzystywała maksymalnie dziesięć rdzeni w swoich matrycach.

 

Jednym z powodów, dla których firma nadal korzystała z procesu 14 nm, był fakt, że poziom przystosowania do produkcji w tej technologii był zbyt duży, aby Intel mógł przestawić się szybko na inny proces. Seria Rocket Lake była również zaawansowana jak na swoje czasy, oferując nowe funkcje sztucznej inteligencji, takie jak Deep Learning Boost i obsługę instrukcji Vector Neural Network.

Intel ogłosił partnerom, że zaprzestanie produkcji procesorów Rocket Lake-S 11. generacji.

W powiadomieniu Intel Corporation wymieniono dwadzieścia sześć procesorów, w tym flagowy model Core i9-11900K oraz równie wydajny procesor Intel Xeon W-1390P, ale z funkcjami niezbędnymi dla stacji roboczych i profesjonalistów. Dzięki dwóm nowym generacjom procesorów i nowszej technologii umożliwiającej dopasowanie większej liczby procesów produkcyjnych do układów scalonych, sensownym rozwiązaniem dla firmy jest wycofanie starszej technologii i całkowita przesiadka na 10 nm i niższe litografie. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel kończy z 14 nm i odsyła procesory Rocket Lake-S na emeryturę

 0