Intel podobno chce kupić GlobalFoundries, byłego producenta układów AMD

Intel podobno chce kupić GlobalFoundries, byłego producenta układów AMD

Jak donosi Wall Street Journal, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą, Intel prowadzi rozmowy na temat zakupu GlobalFoundries za około 30 miliardów dolarów. Intel nie potwierdził tych informacji, odpowiadając, że nie komentuje plotek i spekulacji. 

Wiadomość pojawia się tuż po ostatnich doniesieniach, że Intel prowadzi rozmowy w sprawie zakupu projektanta układów RISC-V SiFive za 2 miliardy dolarów, co jest wynikiem pierwszych ruchów Niebieskich pod kierownictwem nowego dyrektora generalnego, Pata Gelsingera. W tym samym czasie firma lobbuje rząd Stanów Zjednoczonych o dotacje na zwiększenie zdolności produkcyjnych, w szczególności w celu sfinansowania inicjatywy IDM 2.0, która pozwoli mu produkować chipy dla innych za pośrednictwem nowo utworzonej firmy Intel Foundry Services (IFS). Intel obiecał 20 miliardów dolarów z własnych pieniędzy na rozpoczęcie tej inicjatywy z dwoma fabrykami w Arizonie.

Intel podobno prowadzi rozmowy na temat zakupu GlobalFoundries za około 30 miliardów dolarów

Przejęcie GlobalFoundries byłoby natychmiastowym wsparciem inicjatywy, szczególnie dlatego, że przyciągnęłoby doświadczone zespoły kierownicze i dobrze prosperującą firmę wytwarzającą chipy. Zdolność produkcyjna GlobalFoundries dobrze pasowałaby do planów Intela, aby zacząć oferować swoje usługi produkcyjne innym podmiotom. Chociaż GlobalFoundries porzuciło wyścig o najnowocześniejsze litografie, wciąż ma wiele własnych istniejących fabryk w USA o imponujących zdolnościach produkcyjnych. GlobalFoundries od dawna ma kontrakty z rządem USA, gdzie wymaga się pewnej rodzimej produkcji chipów dla niektórych projektów wojskowych. W związku z tym obecna współpraca firmy z USA sprawia, że ​​jest to okazja do pozyskania finansowania rządowego. GlobalFoundries, dawny producent AMD, ma siedzibę w USA. Firma jest obecnie własnością Mubadala Investment Company, inwestycyjnego ramienia rządu Abu Zabi. Powszechnie mówi się, że GlobalFoundries chce wejść na giełdę, ale w zeszłym roku plany te pokrzyżowała pandemia. Jednak według WSJ GlobalFoundries może przyspieszyć plany związane z IPO, jeśli rozmowy z Intelem zakończą się niepowodzeniem.

Przemytnik złapany z procesorami Intela wartymi fortunę. Chipy przykleił do ciała

Proponowana transakcja przyćmiłaby największe jak dotąd przejęcie przez Intel, czyli wykupienie Altery za 16,7 miliarda dolarów. Intel niedawno sprzedał swoją działalność w zakresie NAND i SSD firmie SK hynix za 9 miliardów dolarów, ponieważ zamierza skupić się na swojej podstawowej działalności, czyli procesorach. Umowa pomiędzy Intelem i GlobalFoundries z pewnością musiałaby zostać poddana intensywnej kontroli regulacyjnej, zwłaszcza w obliczu napięć związanych z wojną handlową USA-Chiny. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel podobno chce kupić GlobalFoundries, byłego producenta układów AMD

 0