Intel potwierdza szczegóły gamingowych GPU Xe-HPG DG2: 512 EU, PCIe 5.0, GDDR6

Intel potwierdza szczegóły gamingowych GPU Xe-HPG DG2: 512 EU, PCIe 5.0, GDDR6

Intel przypadkiem opublikował dokumenty dotyczące swoich nadchodzących procesorów graficznych Discrete Graphics 2 (DG2) opartych na mikroarchitekturze Xe-HPG. Skąd w ogóle ten przeciek? Przygotowując się do wprowadzenia nowego produktu na rynek, gigant z Santa Clara musi nie tylko wysłać próbki do swoich partnerów, ale także opublikować obszerną dokumentację dotyczącą wykorzystywanych części. Zwykle tego typu dokumentacja jest ukryta w chronionych hasłem sekcjach witryny Intela, ale proste wyszukiwanie terminu „discrete graphics2” ujawniło dziesiątki dokumentów dotyczących rodziny DG2 firmy Intel, a także części jej specyfikacji, co potwierdzili na Twitterze @momomo_us i @Komachi_Ensaka. Zgodnie z oczekiwaniami rodzina Intel Xe-HPG składać będzie się z wielu modeli i trafi zarówno do komputerów stacjonarnych, jak i laptopów, a spodziewać możemy się także modeli z różnych segmentów wydajnościowych. 

Zgodnie z oczekiwaniami rodzina Intel Xe-HPG składać będzie się z wielu modeli i trafi zarówno do komputerów stacjonarnych, jak i laptopów.

Jak wynika z ujawnionych dokumentów, linia DG2 będzie obejmowała co najmniej pięć różnych modeli dla notebooków i co najmniej dwa dla komputerów stacjonarnych. Z jakiegoś powodu układy GPU do notebooków są nazywane od SKU1 do SKU5; podczas gdy procesory graficzne do komputerów stacjonarnych nazywane są SoC1 i SoC2. Przeciek potwierdza, że nowe GPU będą obsługiwać interfejs PCIe 5.0, pamięć GDDR6 działającą z prędkością 14 GT/s lub 16 GT/s, HDMI 2.1 i tryb DisplayPort Alt Mode przez USB Type-C. Nie jest jednak jasne, czy wszystkie funkcje zostaną włączone we wszystkich jednostkach SKU. Bazując na nazwach dokumentów, które Intel udostępnił swoim partnerom, firma testuje obecnie pięć mobilnych procesorów graficznych DG2 z 96 jednostkami wykonawczymi (UE), 128 UE, 256 UE, 384 UE i 512 UE. Z kolei desktopowy SoC1 otrzymać ma 512 EU.

Ponieważ produkty Intel DG2 są oparte na jeszcze nieujawnionej architekturze Xe-HPG dostosowanej do gamingowych procesorów graficznych, trudno jest oszacować, jak nowe karty graficzne Intela będą wypadać w zestawieniu z istniejącym DG1 lub konkurencją od AMD i NVIDII. Zakładając, że dokumentacja ujawnia wszystkie szykowane przez Niebieskich modele, dziwić może, że Intel przygotowuje stosunkowo szeroką gamę GPU dla notebooków i tylko dwa dla komputerów stacjonarnych. Możliwe, że Intel planuje ujawnić więcej modeli układów graficznych dla komputerów stacjonarnych (być może z większą liczbą UE). Niewykluczone jest również, że firma na starcie zamierza bardzo ostrożnie podejść do tematu GPU, stąd też ograniczona oferta. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel potwierdza szczegóły gamingowych GPU Xe-HPG DG2: 512 EU, PCIe 5.0, GDDR6

 0