Intel potwierdza wsparcie dla DiplayPort 2.0 w swoich nadchodzących kartach graficznych

Intel potwierdza wsparcie dla DiplayPort 2.0 w swoich nadchodzących kartach graficznych

Nie dalej jak wczoraj pisaliśmy o tym, że AMD wprowadziło obsługę DisplayPort 2.0 dla swoich sterowników GPU, tymczasem Intel potwierdził właśnie, że ​​ich nadchodzące procesory graficzne również będą obsługiwać nowy standard wyświetlania.

Phoronix informuje, że Intel właśnie rozpoczął wdrażanie standardu DisplayPort 2.0 dla swoich procesorów graficznych DG2. Ponieważ rodzina GPU DG2 jest wymieniona bezpośrednio w informacjach aktualizacji, można więc śmiało powiedzieć, że pierwsza generacja kart graficznych Intel Arc o nazwie kodowej „Alchemist” będzie obsługiwała DisplayPort 2.0.

Phoronix informuje, że Intel właśnie rozpoczął wdrażanie standardu DisplayPort 2.0 dla swoich procesorów graficznych DG2.

Intel potwierdza wsparcie dla DiplayPort 2 w swoich nadchodzących kartach graficznych

Obsługa DisplayPort 2.0 firmy Intel zaczyna się od 17 poprawek do jądra sterownika wyświetlania i915. Nie jest to jeszcze pełna implementacja standardu DP2.0. Inżynierów pracujących nad tymi patchami wciąż czeka jeszcze długa (i zapewne wyboista) droga. W przeciwieństwie jednak do poprawek AMD dla standardu DP2.0, które nie wspominały wyraźnie, które procesory graficzne z nich skorzystają, aktualizacja Intela jądra i915 wprost wymienia DG2. Ta rodzina GPU ma obsługiwać UHBR (Ultra High Bit Rate) jako kodowanie kanałów 128/132b.

Nadal nie ma dostępnych żadnych monitorów ze złączem DisplayPort 2.0, ale można się spodziewać, że pierwsze tego typu produkty pojawią się w 2022 roku. W tej chwili oczekuje się, że karty graficzne AMD RDNA3 i Intel DG2 będą pierwszymi z obsługą DP 2.0. Na razie nie ma żadnych przecieków na temat obsługi standardu przez NVIDIA Ada Lovelace.

DisplayPort 2.0 bez problemu wspierać będzie monitory 8K, wysokie częstotliwości odświeżania czy HDR przy bardzo wysokich rozdzielczościach. Poprawie ulegnie również obsługa wieloekranowych zestawów, a technologia ta usprawnić ma także działanie ekranów stosowanych w AR i VR. Podobnie jak większość innych ostatnich standardów, DisplayPort 2.0 działać ma zarówno za pośrednictwem USB typu C (zunifikowanie złącz wydaje się być krokiem w dobrym kierunku), jak i zwykłego złącza DisplayPort. Nowy standard jest w stanie zapewnić przepustowość na poziomie 77,37 Gb/s, czyli blisko trzykrotnie większą niż wersja 1.4 (25,92 Gb/s). W rezultacie DisplayPort 2.0 jest pierwszym interfejsem, który wspiera rozdzielczość 8K przy odświeżaniu 60 Hz w pełnym zakresie próbkowania koloru 4:4:4, a do tego otrzymujemy 30 bitów na piksel, by obsłużyć HDR10.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel potwierdza wsparcie dla DiplayPort 2.0 w swoich nadchodzących kartach graficznych

 0