Intel rzuca wyzwanie TSMC i Samsungowi. Gigant będzie produkować chipy dla Qualcomm

Intel rzuca wyzwanie TSMC i Samsungowi. Gigant będzie produkować chipy dla Qualcomm

Dziś z rana pisaliśmy o ambitnych planach związanych z nadchodzącymi procesorami Intel i opracowywanymi na ich potrzeby nowymi procesami technologicznymi, ale to nie koniec zapowiedzi giganta z Santa Clara w ramach Intel Accelerated.

Z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że Intel zamierza dogonić rywali na rynku układów scalonych, czyli TSMC i Samsunga, do 2025 r. Teraz zaś dowiedzieliśmy się, że Niebiescy zamierzają odebrać jednego z kluczowych klientów tych firm, gdyż ogłosili, że będą produkować chipy dla Qualcomm. W tym celu Intel wykorzysta swoją pierwszą nową architekturę tranzystorową od dekady. Ponadto firma dostarczy Amazonowi technologię pakowania do centrów danych AWS.

Niebiescy zamierzają odebrać jednego z kluczowych klientów TSMC i Samsunga, gdyż ogłosili, że będą produkować chipy dla Qualcomm.

Największy skok technologiczny Intela nastąpi w 2024 roku, kiedy firma wprowadzi technologię RibbonFET i PowerVia (wideo poniżej). RibbonFET będzie nowym rodzajem tranzystora typu „gate-all-around” zapewniającego szybsze przełączanie przy mniejszej powierzchni. W międzyczasie PowerVia będzie systemem dostarczania zasilania tylnego, „eliminującym potrzebę prowadzenia zasilania na przedniej stronie wafla” i czyniącym chipy bardziej efektywnymi energetycznie.

Intel będzie produkować chipy dla Qualcomm przy użyciu technologii 20A (w gruncie rzeczy, pomimo zmyślnej nazwy, mamy tu do czynienia z litografią 2 nm), chociaż producent nie zdradził, jakie produkty będzie wytwarzać ani kiedy to nastąpi. Qualcomm wykorzystuje obecnie wielu producentów do budowy swoich procesorów Snapdragon i innych chipów, stosowanych głównie w smartfonach i innych urządzeniach mobilnych.

Dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, po raz pierwszy przedstawił ambitne plany litograficzne na początku tego roku w ramach strategii firmy IDM 2.0, mówiąc, że zainwestuje 20 miliardów dolarów w dwie fabryki w Arizonie. Teraz stoi przed nim trudniejsze zadanie, gdyż musi spełnić złożone obietnice, jeśli chce nadal budować własne chipy, nie mówiąc już o produktach dla takich gigantów jak Qualcomm czy Amazon.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel rzuca wyzwanie TSMC i Samsungowi. Gigant będzie produkować chipy dla Qualcomm

 0