Intel szykuje energooszczędne procesory Core Ultra. Wiemy o 4 modelach

Intel szykuje energooszczędne procesory Core Ultra. Wiemy o 4 modelach

Dobrze znany leakster, Golden Pig Upgrade, opublikował właśnie nowe przecieki na temat procesorów z linii Intel Core Ultra. Według niego, firma przygotowuje także podserię energooszczędnych jednostek. W skład tych układów mają wchodzić co najmniej 4 modele podzielone na dwie rodziny w zależności od ustalonego TDP.

Intel Core Ultra także w wersji energooszczędnej

Intel szykuje coś, co może być nie do końca czytelne dla użytkowników. Jak już dobrze wiemy, Niebiescy postanowili zmienić nazewnictwo swoich mobilnych procesorów. Dla przykładu zamiast Core i5 mamy Core Ultra 5. Sęk w tym, że sam wyraz "Ultra" nie odnosi się w tym przypadku do wydajności, a raczej jest oznaczeniem mającym świadczyć, że procesor bazuje na architekturze Meteor Lake. Nie wiedząc o tym można dość łatwo się zagubić, ponieważ jak donosi znany leakster, Golden Pig Upgrade, z dopiskiem "Ultra" w nazwie mają pojawić się także energooszczędne procesory. A przecież niski pobór mocy wiąże się oczywiście z redukcją wydajności.

Według nowych przecieków, Niebiescy planują wydanie procesorów Core Ultra z literą "U" na końcu nazwy, co jak dobrze wiemy oznacza u Intela właśnie bardzo niskie zapotrzebowanie na energię.

Procesor Intel

Według nowych przecieków, Niebiescy planują wydanie procesorów Core Ultra z literą "U" na końcu nazwy, co jak dobrze wiemy oznacza u Intela właśnie bardzo niskie zapotrzebowanie na energię. W tym przypadku leakster pisze o dwóch kategoriach. Podział ma być dokonywany ze względu na wartość TDP. Pierwsza seria to układy cechujące się TDP na poziomie 15 W. W jej skład wchodzą Core Ultra 5 125U oraz Core Ultra 7 155U. Kolejna to modele z TDP 9 W, a należą do niej Core Ultra 5 134U i Core Ultra 7 164U. Oczywiście to tylko modele, które ujawnił Golden Pig Upgrade. Bardzo możliwe, że Intel planuje więcej modeli w przypadku obu tych linii.

Co zaoferują procesory Meteor Lake?

Intel ujawnił, że premiera procesorów Meteor Lake (Core Ultra) ustalona została na 14 grudnia. Nowe jednostki będą wytwarzane z użyciem litografii Intel 4. Nie są to niestety 4 nm, a 7 nm z techniką EUV. Core Ultra mają także korzystać z potencjału rdzeni Redwood Cove (wydajnościowe) i Crestmont (energooszczędne). W samej matrycy zaszyte będą jeszcze wysokoefektywne rdzenie E. Co więcej, na pokładzie znajdzie się również iGPU korzystające z architektury Arc (Xe-LPG).

Jeśli chodzi o obsługiwane interfejsy, to na liście znalazły się: Thunderbolt 4, PCIe 5.0 oraz USB 4. Intel pochwalił się także, iż seria Meteor Lake będzie posiadać NPU, czyli jednostkę przetwarzania neuronowego. Ma ona odpowiadać za obliczenia związane ze sztuczną inteligencją. Procesory Core Ultra zapowiadają się obiecująco. Czekamy więc z niecierpliwością do połowy grudnia.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel szykuje energooszczędne procesory Core Ultra. Wiemy o 4 modelach

 0