Intel zdradza kiedy zadebiutują pierwsze pamięci Optane DIMM

Intel zdradza kiedy zadebiutują pierwsze pamięci Optane DIMM

Kiedy w 2015 roku Intel wraz z Micronem zaprezentowali pamięci 3D XPoint, ich twórcy zapowiadali rewolucję nie tylko w segmencie nośników danych, ale i pamięci DIMM. O ile doczekaliśmy się już premiery pierwszych dysków Intela, które bazują na tej technologii, to jednak wciąż czekamy na pamięci Optane DIMM.

Jak wynika z najnowszych doniesień z obozu Niebieskich, te zadebiutują na rynku w przyszłym roku, a konkretniej w jego drugiej połowie. Warto zaznaczyć, że mówimy tu o pierwszej nowej klasie pamięci od przeszło 25 lat, czyli od wprowadzenia flash NAND w roku 1989, a nowy produkt Intela zwiastuje erę pamięci nieulotnej, która łączy w sobie to, co najlepsze z DRAM, czyli wydajność oraz niskie opóźnienia oraz NAND flash, czyli nieulotność (zdolność do przechowywania danych nawet po odłączeniu zasilania). Takie połączenie gwarantować ma przełom na rynku pamięci DIMM, ale lepiej wstrzymać się z nadmiernym entuzjazmem do prezentacji gotowych produktów, ponieważ dyski SSD bazujące na tej technologii okazały się dla wielu osób nieco rozczarowujące.

3D XPoint może przynieść zdecydowanie większy przełom w ramach pamięci DIMM niż w przypadku nośników SSD

Intel zaprezentował pamięci Optane DIMM w trakcie tegorocznej edycji USB Global Technology Conference, podkreślając, że jego nowy produkt cechuje się 10-krotnie gęstszym upakowaniem od konwencjonalnej pamięci, co wynika z krzyżowej struktury macierzowania oraz warstwowej budowy. Oczywiście jak to przeważnie bywa, zanim technologia ta trafi na rynek konsumencki, w pierwszej kolejności zostanie wykorzystana w produktach serwerowych, a Intel planuje dotrzeć z tymi pamięciami także do superkomputerów do wydajnych obliczeń eksaskalowych. Nie wiemy jeszcze, czy jest szansa na rozpoczęcie w przyszłym roku rewolucji zakresie pamięci DIMM w segmencie konsumenckim, ale raczej nastawalibyśmy się na 2019 rok.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel zdradza kiedy zadebiutują pierwsze pamięci Optane DIMM

 0