iPhone, iPad i Mac zagrożone poważną luką. Apple zaleca aktualizację systemu

iPhone, iPad i Mac zagrożone poważną luką. Apple zaleca aktualizację systemu

Apple wydało aktualizację, która eliminuje lukę w iPhone'ach, iPadach oraz komputerach Mac. Producent zaleca jej natychmiastową instalację ze względu na zagrożenie wykorzystania exploitów.

iPhone'y, iPady oraz urządzenia z serii Mac dostały aktualizację bezpieczeństwa, która usuwa groźną lukę, którą mogą wykorzystać cyberprzestępcy. Zasugerowano zresztą, że dziura mogła być aktywnie używana przez hakerów, więc tym bardziej instalacja łatki jest konieczna. Luka może umożliwić przestępcom przejęcie pełnej kontroli nad urządzeniami. Aktualizacja została udostępniona na iPhone'ach 6s i nowszych modelach, kilku modelach iPad, w tym 5. generacji, a także iPadzie Pro, iPadzie Mini 4 i nowszych oraz iPadach Air 2 i nowszych. Update tak jak wspominamy pobiorą też posiadacze komputerów Mac.

Apple wydało aktualizację na iOS 15 i macOS 12, która eliminuje lukę bezpieczeństwa.

Haker

W przypadku sprzętu mobilnego jest to aktualizacja iOS 15.6.1, natomiast na PC wydano Mac OS 12.5.1. Apple twierdzi, że hakerzy wykorzystali tę lukę do infiltracji WebKit, silnika obsługującego przeglądarkę Safari. Luka może zostać użyta, jeśli użytkownik wejdzie na odpowiednio spreparowaną stronę internetową. Jak dotąd nie było potwierdzonych przypadków, w których luka w zabezpieczeniach została wykorzystana mimo pojawiającej się sugestii. W celu pobrania poprawki należy udać się do ustawień systemu i wybrać opcję aktualizacji oprogramowania.

iOS 15.6.1, macOS 12.5.1 wnoszą poprawki bezpieczeństwa i nie zawierają nowych funkcji ani innych rozwiązań. Cóż exploity zdarzają się w wielu przypadkach dobrze, że Apple zareagowało i szybko wyeliminowało zagrożenie. Aktualnie trwają testy systemu iOS 16, który nie stanowi rewolucji względem iOS 15, ale przynosi kilka nowości. Przede wszystkim zaimplementowano nowy ekran blokady oddający do dyspozycji opcje personalizacji pozwalające wyświetlać ulubione zdjęcia i ustawić czcionkę. Wiadomości natomiast możemy cofnąć tuż po wysłaniu.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: iPhone, iPad i Mac zagrożone poważną luką. Apple zaleca aktualizację systemu

 0