Islandia: Złodzieje ukradli 600 potężnych zestawów do kopania kryptowalut

Islandia: Złodzieje ukradli 600 potężnych zestawów do kopania kryptowalut

600 potężnych serwerów specjalnie stworzonych do kopania kryptowalut zostało skradzionych na Islandii. Łupem złodziei padło również 600 kart graficznych, 100 procesorów, 100 płyt głównych i 100 zestawów pamięci RAM.

Według lokalnej prasy przedmioty ukradli dobrze zorganizowana i skoordynowana grupa przestępców. Pomimo aresztowania 11 podejrzanych, z czego co najmniej dwóch przebywa wciąż w areszcie, ani jedna ze skradzionych rzeczy nie została dotąd odnaleziona i zwrócona właścicielowi. Kradzieże, które miały miejsce pod koniec grudnia ubiegłego roku i na początku stycznia 2018, zostały zarejestrowane przez kamery ochrony firmy hostingowej Advania, skąd wyniesiono gotowe koparki kryptowalut. Podzespoły przygotowane do budowy kolejnych zostały skradzione z prywatnego domu. Advania oferowała swoim klientom dostęp do gotowych koparek na zasadzie czasowego najmu. Widocznie część z klientów stwierdziła, że taki najem się nie opłaca i postanowili wziąć dosłownie sprawy w swoje ręce ;)

Islandzka policja liczy, że rachunki za prąd naprowadzą ich na trop ukrycia skradzionych koparek

"To jest ogromny skok, na skalę jakiej dotąd nie widzieliśmy" - powiedział komisarz policji Olafur Helgi Kjartansson - "Wszystko wskazuje na bardzo dobrze skoordynowany napad". Lokalna prasa dodaje, że policja monitoruje pobór energii elektrycznej na całej Islandii, w razie gdyby złodzieje próbowali podłączyć skradziony sprzęt do sieci elektrycznej i na własną rękę rozpoczęli kopanie kryptowalut. Policja chce w ten sposób namierzyć lokalizację skradzionego sprzętu. Jest to całkiem słuszne założenie, bo jak można się domyślać, takie zestawy są bardzo prądożerne.  Szacuje się, że łupem złodziei padł sprzęt o łącznej wartości około 2 milionów dolarów USD. Widzieliśmy już wiele opisów kradzieży wirtualnych walut, jednakże jest to pierwszy przypadek poważnej kradzieży związanej z fizycznym aspektem górnictwa.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Islandia: Złodzieje ukradli 600 potężnych zestawów do kopania kryptowalut

 0