Jeff Bezos w kosmosie - udana misja Blue Origin

Jeff Bezos w kosmosie - udana misja Blue Origin

Jeff Bezos, były szef Amazona i założyciel firmy Blue Origin wraz załogą, zaliczył udany lot w kosmos w rakiecie New Shepard. Cała misja przebiegła pomyślnie i w jej trakcie nie pojawiły się żadne komplikacje. To ogromny sukces dla firmy i pierwszy krok w stronę turystyki kosmicznej.

Dziś o godzinie 15 rozpoczęła się załogowa misja Blue Origin, wykorzystując do tego innowacyjną, jednoczęściową rakietę New Shepard (rakieta i kapsuła). Misja już przeszła do historii, bo to pierwszy taki lot w dziejach ludzkości - sami cywile na pokładzie. Statkiem sterował wyłącznie komputer, a więc jest gotowy, by rozpocząć to, na co wszyscy cywile czekali - kosmiczną turystykę. Oczywiście trzeba tutaj wspomnieć, że rakieta umożliwiła tylko i wyłącznie przekroczenie umownej granicy, w której rozpoczyna się przestrzeń kosmiczna (100 km nad Ziemią, Linia Karmana) i nie próbowała wynieść pasażerów na orbitę okołoziemską. Do wykonania takiego manewru i przyspieszenia statku do około 28 tysięcy km/h, potrzeba znacznie większej rakiety, która będzie w stanie przenieść znacznie więcej paliwa.

Sukces misji Blue Origin. Na pokładzie rakiety znajdował się były szef Amazona Jeff Bezos.

Od startu aż do lądowania minęło nieco ponad 10 minut. Rakieta przyśpieszała aż do uzyskania prędkości 3500 km/h (niecałe Mach 3), wywołując na ludziach w środku przeciążenie na poziomie 3 G, a zaraz po tym nastąpiło odcięcie. Uzyskując dzięki temu wysokość 106 km (apogeum) nad poziomem morza, pasażerowie doświadczyli chwilowego zjawiska 0 G, po czym zaczęli spadać z powrotem na Ziemię. Oczywiście trzeba tu wspomnieć, że zjawisko 0 G nie oznacza, że na linii 106 km panuje zerowa grawitacja - wręcz przeciwnie, stąd możliwy jest powrót kapsuły na Ziemię.

Udana misja nie dotyczy jednak tylko załogi, w której tak swoją drogą znajdowała się także 82-letnia Wally Funk, stająca się tym samym najstarszą osobą w kosmosie, 18-letni Oliver Daemen – ten z kolei stał się najmłodszą osobą w kosmosie oraz brat samego właściciela Blue Origin – Mark Bezos. Oprócz tego warto wspomnieć, że rakieta, po raz kolejny w historii, bezpiecznie wylądowała w ustalonym wcześniej miejscu. Sama kapsuła opadała na ziemię korzystając ze spadochronów, a załogę na Ziemi przywitał specjalnie oddelegowany komitet. Cóż.. tylko pogratulować sukcesów i czekać na dalszy rozwój kosmicznej turystyki. Ciekawe tylko która firma jako pierwsza zawiesi wyżej poprzeczkę i wyniesie turystów na orbitę Księżyca lub nawet.. Marsa.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jeff Bezos w kosmosie - udana misja Blue Origin

 0