AM4 jeszcze nie umarło. AMD szykuje budżetowe układy Zen3D i Zen4 dla starszej podstawki

AM4 jeszcze nie umarło. AMD szykuje budżetowe układy Zen3D i Zen4 dla starszej podstawki

Jak podaje portal VideoCardz, powołując się na wiarygodnego informatora znanego pod pseudonimem Greymon55, AMD nie zamierza jeszcze uśmiercać podstawki AM4 i podobno szykuje nowe procesory dla tej platformy. Te obejmować mają budżetowe modele oparte na architekturze Zen3D. 

Zdaniem Greymon55 AMD wkrótce ujawni nowe procesory Zen 3D. Przypominamy, że jak dotąd na rynku wylądowało zaledwie jedno CPU korzystające z technologii 3D V-Cache, czyli 8-rdzeniowy Ryzen 7 5800X3D. Ten spotkał się jednak z bardzo pozytywną reakcją ze strony graczy i recenzentów. Jest to bezpośredni konkurent dla topowych procesorów Intela z 12. generacji, ale ma ograniczoną wydajność w bardziej zaawansowanych obciążeniach ze względu na konstrukcję z jednym chipletem i w rezultacie zmniejszoną wydajność wielowątkową.

Zdaniem Greymon55 AMD może wkrótce ujawnić nowe procesory Zen 3D.

Wraz z zapowiedzią układów Zen 3 z 3D V-Cache w zeszłym roku oczekiwano, że technologia ta trafi także do 12- i 16-rdzeniowych modeli, jednak AMD wypuściło na rynek tylko model z serii Ryzen 7, twierdząc, że koszt podwójnego chipsetu 3D będzie zbyt wysoki. Ryzen 7 5800X3D jest więc swoistym pionierem, a producent wciąż się uczy, jak najlepiej wykorzystać technologię 3D V-Cache. Greymon55 twierdzi, że AMD może wprowadzić na rynek kolejne modele Zen 3D, prawdopodobnie z niższych serii, wyposażonych w jeszcze mniej rdzeni. Wydajny sześciordzeniowy procesor do gier w dobrej cenie byłby miłym dodatkiem do platformy AM4, której żywot powoli zbliża się do końca. AM4 wkrótce zostanie zastąpione przez AM5, ale nie oznacza to, że AMD musi automatycznie od razu wysyłać starszą platformę na emeryturę. Tym bardziej że baza jej użytkowników jest naprawdę duża.

Informator ponadto twierdzi, że producent testuje również procesor Zen 4 przeznaczony do gniazda AM4. To pierwsza wzmianka o takim CPU, które byłoby pochodną architektury AMD nowej generacji dla starszej platformy. Co ciekawe, AMD nigdy nie potwierdziło, że Zen 4 może obsługiwać pamięć DDR4, wskazując, że te procesory będą musiały używać zupełnie innego kontrolera pamięci, być może zmodyfikowanej kości cIOD z procesorów obecnej generacji. Takie układy rzekomo istnieją w laboratoriach testowych, ale AMD nie podjęło jeszcze decyzji, czy w ogóle trafią do sprzedaży detalicznej.

Więcej szczegółów na temat nadchodzących procesorów AMD powinno zostać udostępnionych w tym miesiącu. W rzeczywistości następne kilka tygodni powinno być wypełnione doniesieniami o CPU Czerwonych, ponieważ partnerzy rozpoczną walidację swoich nowych platform, co nieuchronnie prowadzić musi do wycieków. Jeśli plotki o nowych procesorach AM4 okażą się prawdziwe, to w pewnym momencie również powinny się pojawić konkrety na ich temat. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AM4 jeszcze nie umarło. AMD szykuje budżetowe układy Zen3D i Zen4 dla starszej podstawki

 0