Kanada oficjalnie banuje sprzęt 5G od Huawei i ZTE. Dołącza do sojuszu Pięciorga Oczu

Kanada oficjalnie banuje sprzęt 5G od Huawei i ZTE. Dołącza do sojuszu Pięciorga Oczu

Kanada to kolejny kraj, który banuje chińskie firmy telekomunikacyjne. Władze tego kraju zapowiedziały, że zamierzają zakazać używania sprzętu 5G od Huawei Technologies i ZTE w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego, dołączając do reszty tak zwanego sojuszu wymiany danych wywiadowczych Pięciorga Oczu.

„Zamierzamy wykluczyć Huawei i ZTE z naszych sieci 5G” – powiedział dziennikarzom w Ottawie minister przemysłu Francois-Philippe Champagne. „Dostawcy, którzy już zainstalowali ten sprzęt, będą musieli zaprzestać jego używania i usunąć go w ramach planów, które ogłaszamy dzisiaj”.

„Zamierzamy wykluczyć Huawei i ZTE z naszych sieci 5G” – powiedział dziennikarzom w Ottawie minister przemysłu Francois-Philippe Champagne.

Champagne dodał, że firmy będą zobowiązane do usunięcia sprzętu 5G od Huawei i ZTE do czerwca 2024 roku i nie otrzymają żadnego zwrotu poniesionych kosztów. Przedsiębiorstwa korzystające z ich sprzętu 4G otrzymały nieco więcej czasu, gdyż muszą się go pozbyć do końca 2027 roku.

Kanada oficjalnie banuje sprzęt 5G od Huawei i ZTE. Dołącza do sojuszu Pięciorga Oczu

We wrześniu 2018 r. Kanada po raz pierwszy ogłosiła, że dokona przeglądu sprzętu Huawei, w związku z zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. Decyzje te nie są więc żadnym zaskoczeniem, gdyż były wyczekiwane od jakiegoś czasu, ale zostały opóźnione z powodu napięć dyplomatycznych z Chinami. W grudniu tego samego roku Meng Wanzhou, dyrektor finansowy Huawei, został aresztowany w Kanadzie na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania, co wywołało spór z Państwem Środka, który ostatecznie zakończył się we wrześniu ubiegłego roku wraz z uwolnieniem Menga. Reszta członków Pięciorga Oczu (sojusz składa się z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii) już zakazała używania sprzętu tych firm.

Teraz napięcia dyplomatyczne między Chinami a Kanadą nieco osłabły. W środę Chiny zniosły trzyletnie ograniczenie importu kanadyjskich nasion rzepaku, co uznano za odwet za aresztowanie Menga. Czwartkowa decyzja została podjęta po tym, jak firmy telekomunikacyjne w Kanadzie już zdecydowały się na korzystanie ze sprzętu 5G innych firm.  

Alykhan Velshi, wiceprezes ds. korporacyjnych Huawei w Kanadzie, powiedział w wywiadzie dla Canadian Broadcasting Corp, że firma wciąż czeka, aby usłyszeć „jaki rodzaj zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego stwarza Huawei”. Velshi powiedział, że Huawei nadal zatrudnia 1500 pracowników w Kanadzie, głównie w dziedzinie badań i rozwoju, sprzedaje produkty, takie jak telefony komórkowe i będzie kontynuować tę działalność. ZTE nie udzieliło jeszcze komentarza w tej sprawie. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kanada oficjalnie banuje sprzęt 5G od Huawei i ZTE. Dołącza do sojuszu Pięciorga Oczu

 0