Karty GeForce RTX 30 SUPER mogą trafić nie tylko do laptopów

Karty GeForce RTX 30 SUPER mogą trafić nie tylko do laptopów

NVIDIA planuje wprowadzić karty graficzne GeForce RTX 30 Super, które jak informowaliśmy byłyby przeznaczone dla laptopów, a ich premiera nastąpiłaby dopiero w przyszłym roku. Okazuje się jednak, że układy mogą trafić nie tylko do notebooków.

Leaker kopite7kimi odpowiadając na raport serwisu VideoCardz zdradził, że GeForce RTX 30 trafią także do komputerów, zaś na tej liście wymieniono modele RTX 3080 SUPER oraz GeForce RTX 3070 SUPER. Oczywiście są to niepotwierdzone rewelacje, więc należy do nich podchodzić z dystansem. Jeśli chodzi o procesor graficzny, całość powinna zostać oparta na GA103 oferującym m.in. więcej rdzeni CUDA. Układy zachowają natomiast identyczne pojemności co podstawowe edycje, czyli 8 GB lub 16 GB pamięci GDDR6 z 320-bitową magistralą. Produkcją zajmie się Samsung, z kolei GPU będą wykonane w 8 nm procesie technologicznym.

Grafiki nie zaoferują znaczącej poprawy wydajności względem bazowych modeli, ale spróbują przekonać konsumentów kilkoma lepszymi elementami. Premiery kart z serii RTX 30 SUPER należy spodziewać się jeszcze przed nadejściem nowej generacji Ada Lovelace, co nastąpi najpewniej w drugiej połowie przyszłego roku. Szykuje się interesujący rok, chociaż można zadać pytanie, czy wprowadzenie kolejnej linii obecnej generacji kart Zielonych pomoże w poprawie sytuacji na rynku GPU? Sytuacja od pewnego czasu pozostaje daleka od ideału przez np. ich niezbyt zachęcające ceny. Nie brak opinii, że odpowiedzialnymi za to są m.in. kopacze kryptowalut.

W Chinach możemy zaobserwować zalewanie rynku pokoparkowymi kartami graficznymi, które mimo całkiem atrakcyjnych cen przynajmniej początkowo nie wzbudzały dużego zainteresowania klientów. Należy pamiętać, że są to zazwyczaj dość mocno wyeksploatowane produkty w związku z czym istnieje ryzyko wystąpienia awarii. Media z Hongkongu donosiły, iż wyprzedaż dotyczy nie tylko przedstawicieli GeForce RTX z serii 30 (Ampere) i AMD Radeon RX 6000 (Big Navi), ale również starszych Pascali i Polaris.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Karty GeForce RTX 30 SUPER mogą trafić nie tylko do laptopów

 0