Karty graficzne Intel Arc bez wsparcia dla DX9. Co to oznacza?

Karty graficzne Intel Arc bez wsparcia dla DX9. Co to oznacza?

Brak natywnego wsparcia dla bibliotek API DirectX9 brzmi jak pieśń przyszłości i wygląda na to, że pierwszym producentem, który zdecydował się na taki krok jest Intel. Karty graficzne Intel Arc będą bazować na emulacji DX9 przy pomocy DirectX 12 i to samo stało się ze zintegrowanymi układami w procesorach Alder Lake.

Może to się wydawać dziwne, ale DirectX 9 ma już 20 lat, co tylko ukazuje, że wsteczna kompatybilność na rynku komputerów osobistych ma ogromne znaczenie. Na rynku nadal można znaleźć naprawdę ultrapopularne produkcje, które bazują na starszym rozwiązaniu - na przykład CS: GO, Lineage 2, czy Team Fortress 2 i choć w wysokobudżetowych produkcjach technologia ta już od dawna nie jest stosowana, decyzja Intela może przyczynić się do mniejszej popularności kart graficznych u użytkowników, którzy jeszcze w takowe produkcje grają.

Karty graficzne Intel Arc bez natywnego wsparcia dla API DirectX9. Zamiast tego niebiescy stawiają na emulację.

CS Go

Zamiast natywnego wsparcia dla DirectX 9, karty graficzne Intel Arc oraz zintegrowane układy w Alder Lake będą bazować na emulacji Microsoftu D3D9on12, która opiera się na bibliotece DX12. To oznacza, że wszelkie niedogodności związane z tym rozwiązaniem będą musiały być adresowane przez Microsoft, a nie samego Intela, co tylko ukazuje, że niebiescy kierują już i tak ograniczony budżet na nowsze technologie. Jak to ma się do wydajności? Tego niestety nie jesteśmy w stanie zaprezentować, ale w przyszłości, już po premierze kart graficznych Intel Arc w sieci zapewne pojawią się pierwsze testy. Za takowy można wziąć przeprowadzony przez Hardware Unboxed, gdzie w grze Counter Strike: Global Offensive karta graficzna Intel Arc A380 dostawała srogie lanie od nie tak wydajnego przecież Radeona RX 6400.

Ostatnio pisaliśmy o tym, że najnowsze GPU niebieskich, czyli Intel Arc A750 jest o ok. 5% wydajniejsze od GeForce RTX 3060 i przy właśnie tych kartach graficznych różnica w DX9 byłaby najbardziej widoczna. Dziś zdecydowana większość gier, pomimo tego, że powstały na antycznym już DX9, wspiera również nowsze API DX11 lub DX12. Z racji tego, że nowe gry w ogóle nie korzystają z 20-letniego standardu, raczej nie musimy się obawiać o przyszłość Intel Arc.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Karty graficzne Intel Arc bez wsparcia dla DX9. Co to oznacza?

 0