Kierowca Tesli oskarżony o spowodowanie śmierci po awarii autopilota. To pierwszy taki przypadek

Kierowca Tesli oskarżony o spowodowanie śmierci po awarii autopilota. To pierwszy taki przypadek

Posiadacz samochodu Tesla stał się pierwszą osobą w USA, która została oskarżona o spowodowanie śmierci w wyniku wypadku, podczas którego był włączony tryb autopilota.

Według policji kierowca zjechał z autostrady swoją Teslą Model S, przejechał na czerwonym świetle i pod koniec 2019 r. wjechał na Hondę Civic na skrzyżowaniu w Los Angeles, zabijając podróżującą tym autem parę. Kierowca i pasażer Tesli przeżyli i zostali zabrani do szpitala. Prokuratorzy w Kalifornii oskarżyli 27-letniego Kevina George'a Aziza Riada w październiku zeszłego roku, chociaż szczegóły tej sprawy dopiero zostały upublicznione. Riad ma postawione dwa zarzuty zabójstwa z udziałem pojazdu i został zwolniony za kaucją po tym, jak nie przyznał się do winy.

To pierwszy przypadek oskarżenia o spowodowanie śmierci przez kierowcę korzystającego z autopilota w samochodzie Tesli.

Jest to pierwszy przypadek, w którym kierowca Tesli został postawiony w stan oskarżenia w Ameryce za śmiertelny wypadek samochodowy, w którym samochód prowadził autopilot. Trzeba tu oczywiście podkreślić, że systemy Tesli nie są w pełni autonomiczne, a jedynie wspomagają kierowcę, który powinien cały czas trzymać ręce na kierownicy, by przejąć kontrolę w razie potrzeby. Podobna sprawa miała miejsce w 2020 roku, kiedy kierowca testowy autonomicznego samochodu Ubera zabił przekraczającego jezdnię rowerzystę. Proces był wielokrotnie odkładany i wciąż nie widać końca.

Sprawa zbiega się z pojawieniem się reklam w New York Times, które oskarżają Teslę o niebezpieczeństwo i zagrożenie na drogach. Do podobnego wnioski doszli również policjanci w Teksasie, którzy w minionym roku pozwali Teslę, oskarżając producenta samochodów o wdrażanie wadliwych funkcji bezpieczeństwa w oprogramowaniu autopilota. Oskarżenie wniesioni po tym, jak kierowca Modelu X wbił się w tył dwóch zaparkowanych samochodów policyjnych. Sprawa Riada może jednak pokazać, że ludzie mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej również za wypadki z udziałem pojazdów pod kontrolą półautonomiczną.

National Highway Safety Traffic Administration (NHSTA) potwierdziła, że ​​Riad jechał w trybie autopilota w czasie wypadku. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kierowca Tesli oskarżony o spowodowanie śmierci po awarii autopilota. To pierwszy taki przypadek

 0