Kłopoty Xiaomi w Indiach. Władze skonfiskowały 725 mln USD za nielegalne działania

Kłopoty Xiaomi w Indiach. Władze skonfiskowały 725 mln USD za nielegalne działania

Władze Indii skonfiskowały równowartość 725 mln USD z kont Xiaomi w lokalnych bankach, co jest efektem dokonywania nielegalnych przelewów na rzecz zagranicznych podmiotów, rzekomo jako opłat licencyjnych.

Środki zgromadzone na koncie bankowym  Xiaomi Technology India Private Limited zostały zajęte, gdy dochodzenie lokalnych władz wykazało, że firma przekazała  równowartość 55,5 miliarda rupii w walucie obcej trzem zagranicznym podmiotom, w tym jednemu podmiotowi z grupy Xiaomi, pod pozorem opłat licencyjnych. Pozostałe dwa przelewy również przyniosły „ostateczną korzyść dla podmiotów grupy Xiaomi”. Dochodzenie jest kontynuacją zakrojonej na szeroką skalę akcji wymierzonej w chińskiego producenta. W grudniu przeprowadzono nalot na lokalne biura Xiaomi w związku z uchylaniem się od płacenia podatku dochodowego. W tym samym czasie przeprowadzono naloty na kilka innych chińskich firm produkujących smartfony.

Xiaomi złamało indyjskie przepisy prawa dewizowego, na skutek czego skonfiskowano 725 mln USD z lokalnych kont bankowych firmy.

Śledczy prowadzii dochodzenie w sprawie praktyk biznesowych chińskiej firmy w związku z podejrzeniem naruszenia indyjskiego prawa dewizowego. Ogromne kwoty opłat licencyjnych zostały umorzone (przekazane innym podmiotom) przez firmę Xiaomi Technology India Private Limited na polecenie chińskiej spółki macierzystej. Zrobiono to "dla ostatecznej korzyści grupy Xiaomi", naruszając zasadę 4 Ustawy o zarządzaniu walutą zagraniczną z 1999 roku. Stanowi ona, że "żadna osoba zamieszkała w Indiach nie może [...] przekazywać żadnych środków walutowych [...] znajdujących się poza Indiami". Xiaomi stwierdziło, że przestrzega indyjskiego prawa i uważa, że ich "płatności z tytułu tantiem i oświadczenia dla banku są zgodne z prawem i prawdą". "Te opłaty licencyjne, których dokonało Xiaomi India, dotyczyły licencjonowanych technologii i własności intelektualnej wykorzystanych w naszych produktach w wersji indyjskiej ... jesteśmy zobowiązani do ścisłej współpracy z władzami rządowymi w celu wyjaśnienia wszelkich nieporozumień".

Wzmożone kontrole działań Xiaomi po części mogą wynikać z powodu napięć politycznych po starciach na granicy w 2020 roku. Od tego czasu wiele chińskich firm, ma utrudnione prowadzenie działalności, a Indie powołały się na względy bezpieczeństwa, zakazały 300 chińskich aplikacji, w tym tak popularnych jak TikTok, a także zaostrzyły normy dla chińskich firm inwestujących w kraju.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kłopoty Xiaomi w Indiach. Władze skonfiskowały 725 mln USD za nielegalne działania

 0