Kolejne szczegóły specyfikacji kart graficznych GeForce RTX 40 (Ada Lovelace)

Kolejne szczegóły specyfikacji kart graficznych GeForce RTX 40 (Ada Lovelace)

Podczas gdy NVIDIA wciąż próbuje dowiedzieć się, w jaki sposób hakerzy zdobyli tak wiele informacji, ci nie próżnują i udostępniają w sieci kolejne dane. Te dostarczają nowych szczegółów o następnej architekturze NVIDIA o nazwie kodowej „Ada Lovelace”.

GPU napędzające karty graficzne GeForce RTX 40 będą wyposażone w do 96 MB pamięci podręcznej L2, czyli nawet o 90 MB więcej niż procesory graficzne Ampere. Jak przynajmniej wynika z informacji, jakie udało się wyłuskać z danych udostępnionych już przez hakerów, po włamaniu na serwery NVIDII. Te potwierdzają także, że GPU „Ada” mają być wyposażone w 16 MB pamięci podręcznej na 64-bitową magistralę pamięci, czyli znacznie więcej niż Ampere, które oferuje 512 KB na 32-bitową pamięć. Zgodnie z tymi informacjami, flagowe GPU Ada o nazwie kodowej AD102 miałoby mieć 96 MB pamięci podręcznej, AD103 i AD104 otrzymałyby 64 MB każdy, podczas gdy AD106 i AD107 byłyby wyposażone odpowiednio w 48 MB i 32 MB. Tak duży cache to zapewne odpowiedź na Infinity Cache od AMD. 

GPU napędzające karty graficzne GeForce RTX 40 będą wyposażone w do 96 MB pamięci podręcznej L2, czyli nawet o 90 MB więcej niż procesory graficzne Ampere.

Kolejne szczegóły specyfikacji kart graficznych GeForce RTX 40 (Ada Lovelace)

Nowo ujawnione informacje, w połączeniu z przeciekami wiarygodnego informatora, Kopite7kimi, są wystarczająco szczegółowe, aby przedstawić schemat blokowy GPU dla nadchodzącego procesora graficznego AD102. Mówi się, że ten chip miałby rozmiar matrycy 600 mm², mniej więcej tak duży jak GA102.

Kolejne szczegóły specyfikacji kart graficznych GeForce RTX 40 (Ada Lovelace)

Procesory graficzne Ada będą miały do ​​71% więcej rdzeni niż GPU dla kart RTX 30, zakładając oczywiście założeniu, że każdy układ zostanie wprowadzony na rynek w pełnej implementacji dla kart GeForce. Oczywiście jest jeszcze wiele rzeczy, które nie są jasne, takie jak częstotliwość taktowania i wymagania dotyczące zasilania nowych kart, ale wydaje się oczywiste, że GPU dla GeForce'ów RTX 40 oferować mogą duży skok wydajności w porównaniu do Ampere. Podobnego skoku architektonicznego można oczekiwać od procesorów graficznych AMD RDNA3.

To jednak nie wszystko, ponieważ najnowsza porcja przecieków z obozu NVIDII obejmuje również szerokości szyny pamięci GPU nowej generacji z serii RTX 40 opartych na architekturze graficznej „Ada Lovelace”. 

Kolejne szczegóły specyfikacji kart graficznych GeForce RTX 40 (Ada Lovelace)

Topowy układ AD102 ma rzekomo mieć szynę pamięci o szerokości 384 bitów, podobnie jak jego poprzednik. Następny w kolejce AD103 ma dostarczyć magistralę pamięci o szerokości 256 bitów. Zaskoczeniem jest jednak AD104, który ma mieć szynę pamięci o szerokości 192-bitów. Jest to o tyle zaskakujące, że mówimy o następcy wielu procesorów graficznych NVIDII z 256-bitowymi magistralami pamięci (np.: GA104, TU104, GP104, GM204 itp.). Potwierdza to teorię, że podobnie jak AMD, NVIDIA zawęża szerokość magistrali pamięci w niższych segmentach, aby obniżyć koszty i zrekompensować węższą szerokość magistrali dużymi pamięciami podręcznymi, wysokimi szybkościami transmisji danych i innymi rozwiązaniami w zakresie optymalizacji zarządzania pamięcią. 

Mając to na uwadze, oczekuje się, że AD106 będzie wyposażony w magistralę o szerokości 128 bitów, podczas gdy jego poprzednicy, GA106 i TU106, mają 192-bitową. Co ciekawe, NVIDIA nie przycięła szerokości magistrali w swoim najmniejszym układzie AD107, który nadal ma oferować 128-bitową magistralę.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kolejne szczegóły specyfikacji kart graficznych GeForce RTX 40 (Ada Lovelace)

 0