Koniec spadków cen kart graficznych NVIDII i AMD. GeForce'y i Radeony znów coraz droższe

Koniec spadków cen kart graficznych NVIDII i AMD. GeForce'y i Radeony znów coraz droższe

Sprawy nie mają się najlepiej z perspektywy graczy, którzy chcą kupić nową kartę graficzną. Po kilku tygodniach wyraźnych spadków w kierunku sugerowanych przez producentów cen, dających nadzieję na normalizację sytuacji, zarówno modele GeForce RTX 3000, jak i Radeon RX 6000, odnotowały w sierpniu średni wzrost cen.

Najnowsze dane z 3DCenter.org, które od jakiegoś czasu analizuje średnie ceny sprzedaży kart Ampere i RDNA 2 u sprzedawców detalicznych w Niemczech, pokazują, że produkty Zielonych podrożały w sierpniu, notując wzrost ceny o 9% do 59% powyżej sugerowanej ceny detalicznej (MSRP), podczas gdy ceny kart Czerwonych wzrosły o 5% do 64% powyżej sugerowanej ceny detalicznej. W przypadku NVIDII dane odwracają trend, w którym średnia cena serii RTX 3000 spadała przez ponad trzy miesiące. W połowie maja było to ponad 200% więcej niż sugerowana cena detaliczna, a na początku sierpnia spadło do 50% — najniższego poziomu od początku roku.

Zarówno modele GeForce RTX 3000, jak i Radeon RX 6000, odnotowały w sierpniu średni wzrost cen.

W przypadku AMD wyglądało to jednak nieco inaczej. Cena serii Radeon 6000 osiągnęła szczyt na poziomie 114% powyżej sugerowanej ceny detalicznej, po czym spadła do 53% na początku lipca, ale od tego czasu powoli rośnie i jest teraz nawet bardziej zawyżona niż w przypadku kart NVIDII, gdyż wynosi 64% powyżej MSRP. Chociaż liczby pochodzą z Niemiec, odzwierciedlają globalny trend. Portal Techspot sprawdził, jak wygląda sytuacja na rynku amerykańskim, posiłkując się serwisem eBay i także zanotował w sierpniu wzrost cen kart o kilka punktów procentowych.

Dostępność również pogorszyła się od początku miesiąca. Podczas gdy w poprzednim raporcie tylko RTX 3070 i 3070 Ti nie osiągnęły czterech z pięciu gwiazdek w tej kwestii, w najnowszym wydaniu RTX 3080 i RTX 3090 są również oceniane na 3/5. W przypadku AMD jest jeszcze gorzej. RX 6800 jest obecnie najtrudniejszą kartą do znalezienia u niemieckich sprzedawców, uzyskując 1/5 gwiazdek pod względem dostępności. RX 6600 XT i RX 6900 XT uzyskują wynik 3/5, a RX 6700 XT i RX 6900 XT 4/5.

Rynek kart graficznych odnotowuje wzrost. Jak poradzili sobie NVIDIA i AMD?

Szef NVIDII, Jensen Huang, powiedział niedawno, że problemy z dostawami na rynku kart graficznych potrwają przez cały przyszły rok, a TSMC ma podnieść ceny kontraktów nawet o 20%, więc można się spodziewać, że ta smutna sytuacja potrwa jeszcze przez jakiś czas. Pozytywne jest to, że AMD może wypuścić własną linię kart graficznych przeznaczonych do kopania kryptowalut, co może do pewnego stopnia złagodzić problemy. A wszystko to pomimo wzrostu dostaw GPU o 42% w II kwartale.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Koniec spadków cen kart graficznych NVIDII i AMD. GeForce'y i Radeony znów coraz droższe

 0